Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Stosunki międzynarodowe w Europie 1945-2022

Stanisław Parzymies

Stosunki międzynarodowe w Europie 1945-2022

9.0

(1 ocena) wspólnie z

62,24

 

Ostatnie lata w historii Europy możemy nazwać dekadą kryzysów. Należały do nich przede wszystkim kryzys gospodarczy i finansowy, kryzys uchodźczy, kryzys zwią­zany z nasileniem tendencji eurosceptycznych, populistycznych i nacjonalistycz­nych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, kryzys związany z pandemią Covid-19. Natomiast rozpoczęta w lutym 2022 r. otwarta agresja wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę stanowi największe od zakończenia II wojny światowej naru­szenie porządku międzynarodowego w Europie.

W niniejszej pracy autor, na podstawie dokumentów dyplomatycznych, analizuje ewolucję stosunków międzynarodowych w Europie po II wojnie światowej. Ana­liza tychże dokumentów, uwzględniająca wszelkie okoliczności ich powstania, jest podstawowym warunkiem rzetelnych badań stosunków międzynarodowych. Autor często odwołuje się również do syntez dziejów świata, w tym Europy, po II wojnie światowej, które ukazały się w Polsce i poza jej granicami.

W piętnastu blokach tematycznych poruszone tu zostały wybrane zagadnienia z dziedziny stosunków międzynarodowych, które w okresie 1945–2022 w decydu­jącej mierze determinowały sytuację w Europie.

Oddajemy w ręce czytelników, wykładowców, studentów, dziennikarzy oraz wszystkich, którzy interesują się historią stosunków międzynarodowych najświeższe wydanie książki autorstwa prof. dr hab. Stanisława Parzymiesa pt. „Stosunki międzynarodowe w Europie. 1945-2022”. Praca ta została uzupełniona o najważniejsze wydarzenia ostatnich lat, a niektóre karty z najnowszej historii Europy, jak konflikt na Bałkanach, zaprezentowano w sposób kompleksowy.

Prof. dr hab. Stanisław Parzymies (ur. 1938) jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zainteresowania badawcze i dydaktyczne dotyczą historii stosunków międzynarodowych, zagadnień instytucjonalnych, politycznych i obronnych integracji europejskiej oraz prawa dyplomatycznego. Jest autorem, współautorem i redaktorem naukowym wielu książek oraz artykułów naukowych publikowanych w Polsce i za granicą.

Wydawnictwo Dialog
Oprawa miękka

Wydanie: piąte

ISBN: 978-83-823-8061-3

Liczba stron: 600

Format: 16.5x23.5cm

Cena detaliczna: 89,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...