Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Stosunki turecko-amerykańskie i turecko-sowieckie w latach 1945-1952

Stosunki turecko-amerykańskie i turecko-sowieckie w latach 1945-1952

44,31

 

Książka podejmuje problematykę stosunków bilateralnych turecko-amerykańskich i turecko-sowieckich w latach 1945–1952, czyli od ostatnich miesięcy II wojny światowej aż do przystąpienia Turcji do struktur Paktu Północnoatlantyckiego. Autorka zwróciła uwagę na ich wzajemne wpływanie na siebie, a także obaliła narosłe mity o jednoznacznym opowiedzeniu się Turcji po zachodniej strefie wpływów jeszcze pod koniec lat 40. XX wieku oraz wielkości amerykańskiej pomocy dla Ankary. Przeanalizowanie dokumentów archiwalnych w sześciu różnych językach umożliwiło szerokie spojrzenie na badane zagadnienie, a jednocześnie doskonale ukazało balansującą politykę zagraniczną Republiki Turcji, z którą wiele podobieństw można odnaleźć również współcześnie.
Publikacja skierowana jest nie tylko do historyków i politologów, ale do wszystkich osób zainteresowanych pogłębieniem wiedzy o współczesnej Turcji i zrozumieniem procesów zachodzących w tamtejszej polityce w momencie, gdy świat dzielił się na dwie strefy wpływów, a Turcja stawała się drugą najsilniejszą armią w NATO, którą znamy współcześnie. Karolina Wanda Olszowska – historyczka, turkolożka, doktor nauk humanistycznych, asystent badawczy w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współfundatorka i prezeska fundacji Instytut Badań nad Turcją. Autorka podcastów o Turcji W szpilkach dookoła świata. Jej zainteresowania badawcze dotyczą historii Turcji w XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej oraz zimnej wojny, historii Turczynek na przełomie Imperium Osmańskiego i Republiki Turcji, a także analizy współczesnej polityki tureckiej.

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: 1

ISBN: 9788323352891

Liczba stron: 568

Format: 15.8x23.5cm

Cena detaliczna: 58,80 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...