Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Stramerowie

Mikołaj Łoziński

Stramerowie

5.0

(1 ocena) wspólnie z

33,86

 

Przejmująca powieść o rodzinie, którą porywa prąd wielkiej historii. Mikołaj Łoziński powraca z kontynuacją bestsellerowego Stramera! Dorosłe już dzieci Nathana i Rywki Stramerów rozdziela wojna. Wela z mężem przedostają się ze Lwowa do Warszawy, gdzie na różne sposoby próbują przetrwać. Nusek znajduje pracę w podwarszawskim Konstancinie i wsiąka w towarzystwo partyzantów, bimbrowników, antysemitów. Rudek i Rena trafiają do Stalińska na Syberii. Hesio zostaje wysokim rangą oficerem armii Berlinga. Salek działa we francuskim ruchu oporu. Córka Rudka, Róża, najmłodsza z rodziny Stramerów, ukrywa się u swojej przedwojennej opiekunki Babuni w pełnym okupacyjnych niebezpieczeństw Krakowie. Wszyscy oni pragną choć namiastki normalności. Świat Stramerów to świat zwykłych ludzi, Żydów i Polaków, chcących przetrwać za wszelką cenę w obliczu toczącej się wokół wojny. „Mikołaj Łoziński pokazuje, że zwyczajne życie ludzi może być fascynujące jak sensacyjna historia. Świetnie napisana powieść!” Olga Tokarczuk o Stramerze „Mikołaj Łoziński doskonale opisuje sposób, w jaki nacjonalistyczna i nazistowska pętla zaciska się na Polsce, i kreśli fresk równie ujmujący, co zapierający dech w piersiach”. „Le Monde” o Stramerze




Opis księgarni

W "Stramerowie", Mikołaj Łoziński zręcznie kontynuuje swoją bestsellerową sagę rodzinna, prezentując dzieje Stramerów podczas najcięższych lat II Wojny Światowej. Czytelnicy mogą ponownie zanurzyć się w życie Nathana i Rywki Stramerów, teraz rozdzielonych przez wojnę, a ich dorosłe dzieci wyrwane z domu, podejmują próby przetrwania w okupowanej Polsce. Wela i jej mąż walczą o przetrwanie w zniszczonej Warszawie, podczas gdy Nusek wikła się we frakcje partyzanckie, nielegalne destylarnie alkoholu i antysemityzm w podwarszawskim Konstancinie. Rudek i Rena są zmuszeni do życia w zimnym Stalińsku na Syberii, Hesio awansuje do rangi wysokiego oficera w armii Berlinga, a Salek działa w ruchu oporu we Francji. Tymczasem najmłodsza, Róża, ukrywa się w Krakowie, obawiając się okupacyjnych represji. Każdy z nich pragnie choć odrobiny normalności w świecie, który wydaje się w jej pozbawiony. To powieść o zwyczajnych ludziach - Żydach i Polakach - którzy, mimo strachu i zagrożeń, walczyli o przetrwanie w trakcie wojny. Łoziński z mistrzostwem pokazuje, jak fascynujące może być codzienne życie zwykłych ludzi w niezwykłych okolicznościach. Ta powieść kipi od prawdziwych emocji, dramatycznych zdarzeń i niezapomnianych postaci.

Literackie
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-080-8174-7

Liczba stron: 400

Format: 12.3x19.7cm

Cena detaliczna: 54,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...