Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Strofy życia

Kazimierz Nowacki

Strofy życia

15,00

 

Te wiersze wzruszają i opowiadają o uczuciach, tęsknocie, nie tylko do miejsca urodzenia. „Mała Ojczyzna” zostaje odnotowana poprzez wizerunki i portrety najbliższych autorowi osób. W tych obrazach Matka-Ziemia i Mama stanowią nierozerwalny związek, uniwersalna prawda o niepodważalnych wartościach naszego duchowego i materialnego świata. W takich wierszach jak To ty mamo czy Matczyne serce oddaje Nowacki hołd nie tylko swojej, ale przede wszystkim matczynej miłości. Miłość Matki to do dziś dla niego światełko w tunelu, drogowskaz życia. Tomik jest właściwie „pamiętnikiem lirycznym”. To przede wszystkim historia miłości do ukochanej kobiety, miłości odwzajemnionej i szczęśliwej. I to nieważne, że ukochana osoba nie żyje, ważne że miłość przetrwała, że pamięć, wszechogarniająca, jest lub bywa, że współtworzy codzienne życie. Ta poezja mówi o czymś niepowtarzalnym, że oto biegnie rytm codziennego życia, ale właśnie w tym biegu, w gąszczu spraw ważnych i istotnych, w smutkach i radościach, ta jedna, jedyna, po prostu Ona – jest obecna. Tak jak obecna jest tęsknota. Jeden z rozdziałów tego tomiku zatytułowany „Z Tobą być” jest poświęcony tej romantycznej miłości. Tytuły wierszy mówią same za siebie: Wiem, że jesteś, Wołam cię, Bądź czy Na falach uniesień dopłynę. To czułe i równocześnie mądre utwory, niektóre z nich, jak choćby Dzień Zaduszny, przyprawiają o skurcz serca. Dzień Zaduszny jest rodzajem przesłania, przypomnieniem czym jest pamięć, że brak pamięci rodzi zło i znieczulicę. Liryki Nowackiego są w większości pisane klasyczną frazą, dobrze rytmizowane, i co ważne potrafią nawiązać do najlepszych tradycji polskiego wiersza. Jak choćby w wierszu Poeci tylko czasem umierają. Dla tych, którzy lubią poetów-serca, polecamy.

Ad Oculos
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-761-3067-5

Liczba stron: 88

Format: 15.0x20.0cm

Cena detaliczna: 15,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...