Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Św. Benedykt Patron Europy

Blaise Pons

Św. Benedykt Patron Europy

26,00

 

Przeczytasz tu historię jednego ze świętych, którzy wywarli wielki wpływ na nasz świat. Benedykt z Nursji dokonał tego poprzez osobisty przykład, przez regułę zakonną, a także za sprawą założonych przez siebie klasztorów, które rozwinęły się w całej Europie, oddziałując na wiarę, kulturę i obyczaje tego kontynentu od wczesnego średniowiecza aż po czasy współczesne. Jego życie, wypełnione modlitwą, pracą, uczciwością i miłością, toczyło się w czasach, gdy cnoty chrześcijańskie zwalczali poganie i barbarzyńcy. Było mocnym przykładem dla tysięcy ludzi, pragnących szlachetnie wykorzystać swój czas na ziemi. Napisana przez świętego Benedykta reguła, pełna mądrych i zrównoważonych rad, była wraz z Biblią najbardziej rozpowszechnioną księgą średniowiecza. Zachowały się setki rękopisów we wszystkich językach, o najróżniejszych kaligrafiach. Owe manuskrypty są niekiedy jedynymi źródłami pozwalającymi badać niektóre martwe języki z przeszłości.

Rozwój klasztorów uratował Cywilizację Zachodnią. Mnisi, którzy karczowali ziemię, budowali miasta, drogi i mosty, kopiowali rękopisy, bronili chłopów, a także rozstrzygali kłótnie możnych, uchronili ówczesny świat od nędzy i zdziczenia.

DeReggio
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-944-4999-5

Liczba stron: 50

Format: 27.0x18.1

Cena detaliczna: 26,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...