Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Świat Mitów Orfeusz i Eurydyka oraz Demeter i Persefona

Świat Mitów Orfeusz i Eurydyka oraz Demeter i Persefona

28,12

 

Kolejna komiksowa opowieść oparta na mitologii greckiej. Tym razem poznajemy dwa mity, oba związane ze światem podziemi rządzonym przez groźnego boga Hadesa – o Orfeuszu i Eurydyce oraz o Demeter i Persefonie. Orfeusz, syn Kaliope, królowej muz, był geniuszem muzyki i poezji. Dźwiękami swojej liry, daru od boga Apolla, potrafił oczarować każdego, a nawet zmiękczyć serca najdzikszych bestii i najokrutniejszych istot. Orfeusz był szaleńczo zakochany w Eurydyce, urzekająco pięknej nimfie. Jednak wkrótce po ich ślubie piękność została ukąszona przez węża i zmarła. Oszalały z rozpaczy Orfeusz postanowił zapuścić się do serca Hadesu, aby ocalić swoją ukochaną i przywrócić ją do życia... Podziemnym światem zaś rządzi mroczny bóg Hades wraz ze swą małżonką Persefoną – boginią wydartą podstępem spod opieki matki, Demeter. Zrozpaczona Demeter – bogini urodzaju i rolnictwa – zaprzestała troszczyć się o wzrost roślin, co spowodowało suszę i głód na ziemi. W spór między bóstwami wkracza Zeus, który postanawia doprowadzić do kompromisu między matką a mężem Persefony. W serii „Świat Mitów” prezentujemy komiksy, w których zawarto najważniejsze starożytne opowieści oparte na oryginalnych tekstach. Każdy tom wzbogacono o opracowanie naukowe, w którym poddano szczegółowej analizie aspekt filozoficzny prezentowanego mitu oraz jego znaczenie dla dziedzictwa kulturowego. Pomysłodawcą i opiekunem naukowym serii jest francuski filozof i publicysta Luc Ferry. Autorką scenariusza jest znana już z wcześniejszych komiksów tej serii Clotilde Bruneau, zaś rysunki wykonał Diego Oddi, który również współpracował już przy tej serii („Edyp”).

Egmont
Oprawa twarda

ISBN: 9788328157682

Tytuł oryginalny: Orphée et Eurydice précédé de Déméter et Perséphone

Liczba stron: 56

Format: 21.6x28.5cm

Cena detaliczna: 44,99 zł

Tłumaczenie: Marek Puszczewicz

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...