Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Swój plan wykonam Dziennik górnika z 1972 roku

Swój plan wykonam Dziennik górnika z 1972 roku

33,81

 

W PRL ogłoszono ponad półtora tysiąca konkursów pamiętnikarskich, ale dopiero w 1971 r. poproszono uczestników nie o nadsyłanie wspomnień, ale o prowadzenie przez cały następny rok codziennych zapisków. Zwyciężył dziennik trzydziestoletniego górnika z Katowic, Wiesława Złocha, który w 366 zapisach pokazywał swój dzień powszedni: „jaki jest naprawdę, co czuję, jak żyję, co mi się podoba i nie podoba. Pisałem szczerze, nie robiąc ze swego życia tajemnicy”. Gdy w 1973 r. „Polityka” opublikowała fragmenty, okazało się, że pisał zbyt szczerze, co znacznie utrudniło mu wykonanie życiowego planu.

Co się dzieje na tym świecie, aż trudno w to uwierzyć. Przez cały dzień i noc padał śnieg i jak tak dalej pójdzie, to będziemy mieli zimę zamiast wiosny. Niektórzy twierdzą, że temu winni są Amerykanie, którzy akurat przebywają na Księżycu i jakoby mieli to wszystko pomieszać. Będąc przy tej księżycowej wyprawie, trzeba powiedzieć, że jest to jednak cud techniki, żeby dojechać tak wysoko. I chociaż już teraz nie ma takiego zainteresowania jak pierwszym lotem, to jednak z ciekawością patrzyłem na relację z Księżyca i to, co najbardziej mi się podobało, to idealnie czysty obraz i bez najmniejszych zakłóceń, podczas gdy w naszej TV nawet między ośrodkami występują zakłócenia, że czasami oczy bolą patrzeć. (27 IV)

Mieliśmy wizytę dyrektora na naszych stanowiskach roboczych i w związku z tym niewiele zrobiliśmy w przodku, zajmując się porządkami. W takiej sytuacji dozór robi wszystko, aby oni byli w porządku. My oczywiście na tym tracimy, bo dniówki piszą nam w przodku, a robić każą co innego. (...) Skoro mowa o dyrektorze, to nie jest on zbyt rozmowny, zwłaszcza do robotnika. Jedyne słowa, jakie wypowiedział, to że mamy słaby postęp. Przecież widzi, jakie mamy warunki pracy, ciągle jakieś zawały, do tego brak odpowiedniej wentylacji. Jest tu tak ciepło jak w hucie. (...) Przychodzę do domu dosłownie resztkami sił, z braku powietrza ciągle mam bóle głowy, że aż trudno poruszać się. Na razie pomagają mi tabletki, ale czy na długo? (3 V)

Scholar
Oprawa miękka

ISBN: 9788367450485

Liczba stron: 302

Format: 16.5x23.5cm

Cena detaliczna: 49,35 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...