Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Syreny w trykotach

Magdalena Bialic

Syreny w trykotach

7.3

(3 oceny) wspólnie z

35,00

 

Jak wyglądała kiedyś moda kąpielowa? Kto projektował ówczesne stroje, z czego je szyto, kto i jak je promował? Jaki był stosunek do tych, jakże odważnych ubiorów w czasach, gdy publiczne pokazanie przez damę stopy czy fragmentu bielizny kończyło się jeśli nie skandalem, to obmową?

Magdalena Bialic, autorka ciepło przyjętej książki „Koszulka z krokodylem. Czyli o historii strojów tenisowych”, tym razem opisuje rozwój strojów kąpielowych w szerokim i barwnym kontekście obyczajowym. Na przykładzie mody kąpielowej i rozwoju mody na uprawienie sportu i zdrowego trybu życia przedstawia kolejne etapy przełamywania społecznego tabu odsłaniania kobiecego ciała. Całość okrasza ciekawostkami, choćby opowieścią o poszukiwaniach tkaniny odpowiedniej do kostiumów pływackich czy opisem niedogodności pływania w obszernych strojach z wełny.

Dr Magdalena Bialic – ur. 1977 r., historyk sztuki, kostiumolog, edukator, wykładowca. Mieszka w Warszawie. Pisała m.in. dla „Spotkań z Zabytkami”, „Rowertour”, „Kwartalnika Historii i Kultury Materialnej”, dodatku do „Gazety Wyborczej” „Ale Historia”, felietony dla Zwierciadlo.pl w ramach cyklu „Historia mody”, publikowała w pracach zbiorowych. Autorka książki o historii mody tenisowej „Koszulka z krokodylem, czyli o historii strojów tenisowych” (2014).

Warszawska Firma Wydawnicza
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-801-1850-8

Liczba stron: 170

Format: 14.2x20.4

Cena detaliczna: 35,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...