Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Szczęście w garści Z familoka w szeroki świat

Dorota Simonides

Szczęście w garści Z familoka w szeroki świat

39,99

 

Dorota Simonides, wybitny etnolog i folklorysta o międzynarodowej sławie, jest autorką o ogromnym dorobku naukowym. Niejedna z jej książek, dzięki swej przystępności i barwnemu językowi, stanowi nie tylko prezentację wyników uznanych za pionierskie badań naukowych, ale i od iluś już lat jest ulubioną lekturą wielu czytelników – jak bijący rekordy popularności zbiór dowcipów śląskich Bery śmieszne i ucieszne. Książka, która prezentujemy czytelnikom, Szczęście w garści. Z familoka w szeroki świat ukazuje niezwykłe życie autorki, obfitujące w nieoczekiwane sploty okoliczności, wydarzenia dramatyczne i wywołujące uśmiech – wzrusza i bawi.
"[…]wspomnieniowa książka opolskiej uczonej jest przede wszystkim zapisem najcieplejszych ludzkich uczuć. W szerszym zaś wymiarze odznacza się pisarskie dokonanie prof. Simonides niezwykłymi walorami dokumentacyjnymi. To kawałek historii Śląska z najbardziej znanymi postaciami tego regionu w tle. To historia zupełnie wyjątkowej dla tamtych generacji drogi śląskiego dziecka – w dodatku dziewczyny! – z robotniczego Nikiszowca na salony nauki, kultury i polityki. To też kawałek historii Polski, zwłaszcza tej po roku 1989" – tak pisze o tej książce prof. Jan Miodek.

Książka w 2013 roku otrzymała nagrodę Historyczną Polityki.

Fragmenty recenzji:
"Czytając z zainteresowaniem kolejne stronice nie zauważamy, jak strumyk intymnych wspomnień porywa rzeka wydarzeń historycznych: narodziny „Solidarności”, stan wojenny, upadek imperium sowieckiego, polsko-niemieckie pojednanie".
(Janusz Wójcik, Śląsk Nr 3, marzec 2012

"To jedna z najbardziej błyskotliwie napisanych lektur, z jakimi się spotkałam w ostatnim czasie. Płynna narracja, niezwykłe poczucie humoru, na przemian poważne i zabawne obserwacje i sytuacje (...)".
(Henryka Wach- Malicka, Dziennik Zachodni, 31 marca 2012)

"Znakomita książka dla wszystkich chcących wiedzieć, co to jest szczęście. I do czego służy garść".
(Henryk Waniek, Nowe Książki, lipiec 2012)

"To nie tylko ciekawe wspomnienia, ale też przepis na udane życie. (...) Taką Simonides, jak w tej książce, pełną ciepła i dowcipu, znali dotąd tylko niektórzy".
(Józef Krzyk, Gazeta Wyborcza, marzec 2013)

"Książka ważna dla właściwej oceny znaczenia Śląska Opolskiego we współczesnym polskim organizmie państwowym i narodowym".
(Wojciech Wrzesiński, Polityka 17/18, kwiecień - maj 2013)

"Książkę czyta się znakomicie, autorka pisze z dystansem wobec siebie i subtelnym poczuciem humoru. Autobiografia jest mocno osadzona w otaczającej rzeczywistości. (...) Udało się autorce nakreślić panoramiczny i barwny obraz swej małej ojczyzny: Śląska z czasów jej dzieciństwa (...) i Śląska współczesnego wraz z jego najważniejszymi problemami i dylematami, nierzadko bolesnymi".
(Joanna Kapica-Curzytek, Esensja, czerwiec 2013)

Nowik
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: drugie

ISBN: 978-83-626-8752-7

Liczba stron: 328

Format: 16.5x23.5cm

Cena detaliczna: 39,99 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...