Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Szkoła luster

Ewa Stachniak

Szkoła luster

7.4

(162 ocen) wspólnie z

21,99

 

Wersal, rok 1755. Królewskie rezydencje widziane oczami trzynastoletniej Véronique oszałamiają blichtrem. Jej życie zmieni się na zawsze, kiedy po raz pierwszy przejdzie przez słynną Salę Luster. Jak wiele innych nieświadomych i niewinnych dziewcząt przed nią, Véronique szybko orientuje się, że znalazła się w pałacu nie po to, żeby być służącą polskiego hrabiego, kuzyna królowej. Ma zaspokajać fantazje wyjątkowo wpływowego mężczyzny. Ale nikt nie mówi jej, że stała się zabawką w rękach Ludwika XV. W świecie dworskich intryg prawda jest najpilniej strzeżoną tajemnicą. Kiedy Véronique przypadkiem ją poznaje, nie ma już dla niej odwrotu. Zadba o to sama madame de Pompadour.

Szkoła luster to wielogłosowa, misternie utkana powieść, w której splatają się losy Véronique i jej nieślubnej córki Marie-Louise. Kobiety robią wszystko, żeby odnaleźć swoje miejsce mimo sztywnej hierarchii społecznej i burzliwej epoki schyłku monarchii, w jakiej przyszło im żyć.

Ewa Stachniak, autorka bestsellerowej Katarzyny Wielkiej, oddaje realia osiemnastowiecznej, szybko zmieniającej się Francji z niezwykłą dbałością o detale, czerpiąc inspirację m.in. z pamiętników madame du Hausset, pokojówki madame de Pompadour.


„Znakomita powieść, która zachwyci zarówno miłośników Francji, jak i pasjonatów historii kobiet”.

„Booklist”


„Stachniak bardzo umiejętnie wprowadza czytelników w niezwykle burzliwą epokę w historii Francji”.

„Publishers Weekly”


„Barwny styl Stachniak i nagłe zwroty akcji sprawiają, że opowieść jest bardzo dynamiczna, a losy bohaterów śledzimy z zapartym tchem. Powieść obfituje w detale zaskakujące nawet dla tych, którzy dobrze znają historię Francji i zwiedzali Wersal. Fascynująca powieść, szczególnie godna polecenia”.

Historical Novel Society


„Ewa Stachniak w przepiękny sposób ożywia dawny Wersal z całym jego bogactwem, splatając ze sobą historie kobiet, które mają odwagę odmienić swój los w czasie rewolucji francuskiej. Ta książka mnie urzekła”.

Shilpi Somaya Gowda, autorka Sekretnej córki


„Śledząc losy bohaterek, przeglądałam się w lustrze przeszłości. Czy jako kobieta zdołałabym przetrwać w czasach rewolucji francuskiej? Wciągająca powieść, która porusza do głębi i daje do myślenia”.

Wioletta Grzegorzewska, autorka Wilczej rzeki i Guguł

Znak Literanova
Oprawa twarda

Wydanie: Pierwsze

ISBN: 978-83-240-8256-8

Liczba stron: 488

Znak Literanova

Format: 155x235mm

Cena detaliczna: 54,99 zł

Tłumaczenie: Ewa Rajewska

Rok wydania: 2022

Zajrzyj do środka

Ebook i Audiobook dostępny na

Kup ebooka

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...