Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Szlak bojowy Legionów Polskich

Nowak Janusz Tadeusz

Szlak bojowy Legionów Polskich

6.5

(2 oceny) wspólnie z

49,90

 

Legioniści – ludzie, którzy realizowali marzenia o wolności !

Wydana z okazji 100 rocznicy wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej i powstania Legionów Polskich publikacja, przypomina czyn zbrojny, który doprowadził do odzyskania przez Polskę niepodległości.
Autor opracował kalendarium szlaku bojowego Legionów, przedstawiając najważniejsze miejsca walk i bitew I, II i III Brygady. Do spisu wydarzeń dołączył cytaty ze wspomnień uczestników walk, które spisywane na bieżąco, z osobistym zaangażowaniem żołnierzy, oddają klimat tamtych dni.

Szczególną wartość dokumentacyjną mają dołączone do książki materiały zaczerpnięte z wielu źródeł: pomnikowej Ilustrowanej Kroniki Legionów Polskich, Kalendarza Naczelnego Komitetu Narodowego na rok 1916, a także
Kroniki działań I i II Brygady od sierpnia 1914 do czerwca 1915 r.

Książka jest hołdem oddanym wszystkim żołnierzom.

JANUSZ TADEUSZ NOWAK - ur. 1953 r. w Krakowie. Historyk. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Starszy kustosz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Autor artykułów związanych z Józefem Piłsudskim, Legionami Polskimi, powstaniami narodowymi, dziejami Krakowa. Autor książek Droga życiowa pułkownika Lisa-Kuli, Przemyśl 1985 oraz Wieża Wolności 1918, W 90 rocznicę wyzwolenia Krakowa, Kraków 2008. Współautor, wraz z Wacławą Milewską i Marią Ziętarą, wystawy poświęconej historii Legionów „Do Ciebie Polsko…” (Kraków, Pałac Sztuki ,1988) oraz książki Legiony Polskie 1914 -1918, Kraków 1998.

Wydawnictwo M
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-759-5805-8

Liczba stron: 202

Format: 17.5x25.0cm

Cena detaliczna: 49,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...