Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Szpiedzy w Warszawie

Alan Furst

Szpiedzy w Warszawie

5.6

(233 ocen) wspólnie z

25,43

 

Warszawa w roku 1937. W niemal każdej ambasadzie działa komórka wywiadowcza, szpiedzy zachodnich i wschodnich mocarstw gorączkowo zbierają informacje o przygotowaniach do wojny, zarówno tych prowadzonych przez przeciwników, jak i przez sojuszników. Można powiedzieć, że w Warszawie wręcz roi się od tajnych agentów, którzy tworzą niezwykle barwne towarzystwo, działając pod przykrywką ambasad swoich krajów. Polacy, Francuzi, Niemcy, Rosjanie – wszyscy wiedzą, że w wojna wisi w powietrzu i że trzeba się do niej przygotować. Wszyscy wierzą, że swoją działalnością wywiadowczą uratują swoich rodaków przed zgubą lub że zapewnią zwycięstwo ojczyźnie.

Jean-François Mercier, francuski attaché wojskowy, też wie, że konflikt zbrojny jest nieunikniony, brał już udział w niejednej wojnie, ma za sobą długą i ofiarną służbę, właściwie chciałby już odejść na zasłużoną emeryturę, ale poczucie odpowiedzialności za losy milionów trzyma go na posterunku. Umiejętnie lawiruje w specyficznym dyplomatycznym światku, ale też nie stroni od bezpośredniego, choćby i bolesnego starcia z przeciwnikiem. Sił dodaje mu na pewno gorące uczucie do poznanej na nudnym oficjalnym przyjęciu pięknej Polki pracującej dla Ligi Narodów. Mercier odkrywa, że po pierwsze nie jest wcale taki stary, a po drugie – że nie tylko dla ojczyzny jest gotów posunąć się do ostateczności.
Czy zdoła zdobyć serce fascynującej kobiety? Czy zdoła skruszyć opór doktrynerów ze sztabu generalnego? Czy sprawi, że zagrożenie ze strony Niemiec uznają wreszcie za realne? Czy też wszystkie jego wysiłki pójdą na marne?

Sonia Draga
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: drugie

Data pierwszego wydania:
2013-01-15

ISBN: 978-83-750-8572-3

Tytuł oryginalny: The Spies of Warsaw

Liczba stron: 312

Format: 125x195mm

Cena detaliczna: 33,90 zł

Tłumaczenie: Ewa Penksyk-Kluczkowska

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...