Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Sztuka świata Tom 18. Słownik terminologiczny sztuk pięknych L - Z

Opracowanie Zbiorowe

Sztuka świata Tom 18. Słownik terminologiczny sztuk pięknych L - Z

7.3

(3 oceny) wspólnie z

99,00

 

Słownik terminów kończy wielotomową edycję Sztuki świata – najobszerniejszą dotychczas historię sztuki powszechnej w języku polskim – uzupełnioną dwutomowym Leksykonem poświęconym artystom wszystkich specjalności, stylom i kierunkom, występującym w sztuce oraz trzytomowym Atlasem zabytków, prezentującym najcenniejsze obiekty artystyczne świata.

Zadaniem niniejszej publikacji jest wyjaśnienie terminologii sztuk plastycznych, z którą czytelnik spotkał się podczas lektury Sztuki świata, a także innych publikacji z tej dziedziny. Zawarte w Słowniku hasła dotyczą architektury, urbanistyki, malarstwa, rzeźby, grafiki, rzemiosła, artystycznego, w tym mebli, tkanin, ubiorów, ceramiki, szkła, złotnictwa, książki, broni, oraz sztuki ogrodów, sztuki ludowej, fotografii artystycznej, wyposażenia świątyń, paramentów i ubiorów duchownych, a także dziedzin blisko związanych ze sztuką jak muzealnictwo, konserwacja, kostiumologia, teatr, instrumenty muzyczne, pojazdy konne, heraldyka, mineralogia.

Słownik obejmuje terminy odnoszące się do sztuk plastycznych w Europie, Ameryce , Azji, Australii i Oceanii, od czasów prehistorycznych do współczesności. W tekście haseł zastosowano skróty, których wykaz znajduje się na początku książki. W obrębie haseł odsyłacze – strzałki wskazują osobne noty bardziej szczegółowe bądź rozszerzające zakres informacji z danej dziedziny lub wskazujące na powiązania z innymi hasłami.

Dwutomowy słownik terminów zawierający około 3 000 haseł i około 1500 ilustracji jest dziełem zbiorowym, autorami haseł są specjaliści poszczególnych dziedzin, znawcy przedmiotu, uwzględniający w swoich tekstach najnowszy stan wiedzy.

Cała edycja liczy 18 tomów i tworzy jedyne w swoim rodzaju kompendium wiedzy o sztuce. To plon ponad 27 lat pracy kilkuset osób: autorów, historyków sztuki, recenzentów, redaktorów, korektorów, fotografów, grafików, drukarzy. Całość zajmuje na półce prawie pół metra. Zawiera 7200 stron, setki artykułów problemowych i dziesiątki tysięcy haseł ilustrowanych 10 000 kolorowych fotografii. Wychowało się na niej wiele roczników polskich wyższych uczelni artystycznych. Dziś nie wyobrażamy sobie edukacji w dziedzinie sztuki, architektury, czy szeroko rozumianej kultury, bez arkadowskiej Sztuki świata.

Arkady
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-213-4727-1

Liczba stron: 669

Format: 240x300mm

Cena detaliczna: 99,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...