Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Tajemnice i sensacje świata antycznego

Sławomir Koper

Tajemnice i sensacje świata antycznego

6.2

(70 ocen) wspólnie z

35,00

 

Ta książka to kilkanaście esejów historycznych umieszczonych w różnych fazach dziejów antyku. Znajdziemy w niej szkic z historii starożytnego Egiptu (Kobieta - faraon), esej z dziejów Bliskiego Wschodu (Czarna legenda imperium perskiego), ale autor głównie skoncentrował się na historii Grecji i Rzymu, kładąc nacisk na sferę obyczajową.

Dużo miejsca poświęca więc miłości greckiej i życiu prywatnemu ważnych person (Juliusz Cezar), ale jednocześnie, we właściwy sobie sposób, odbrązawia niektóre mity zakorzenione w powszechnej świadomości.

"Tajemnice i sensacje świata antycznego" to książka, w której znajdziemy wiele elementów życia codziennego, zwykłych ludzkich błędów i namiętności, i to w wykonaniu najważniejszych postaci epoki. Koper i w tej powieści poświęca dużo uwagi kobietom. Pojawiają się więc Kleopatra, Zenobia z Palmyry, żony rzymskich cesarzy. Poznajemy ambicje i żądze, chwile triumfu i upadku. Wielbiciele wydarzeń politycznych znajdą również coś dla siebie. Czasami autor zamienia się też w śledczego, badającego niewyjaśnione do końca wydarzenia (Zamach na Filipa II, Tajemnica śmierci cesarza Juliana Apostaty), a czasami w polemistę, np. konfrontując rzeczywistość z fikcją filmową z obrazu Gladiator Ridleya Scotta. Do tego przytacza wiele smakowitych anegdot z epoki, które do dziś wzbudzają wesołość.

"Tajemnice i sensacje świata antycznego", to książka, dzięki której ożywają antyczne posągi, a słynne postacie starożytności nabierają rumieńców. Stają się zwykłymi, normalnymi ludźmi, którzy cierpieli, walczyli i kochali, a obraz ich jest niekiedy bardzo daleki od tego znanego nam z podręczników.

 

Bellona
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-111-2214-7

Liczba stron: 408

Format: 145x205mm

Cena detaliczna: 35,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...