Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Tajemnice Lwówka Śląskiego

Szymon Wrzesiński

Tajemnice Lwówka Śląskiego

27,69

 

Nowa książka Szymona Wrzesińskiego o przeszłości Dolnego Śląska obfituje w niesamowite odkrycia i nieznane fakty. Większość z nich dotyczy Lwówka Śląskiego, ale są one wkomponowane w historię naszego kraju! Dowiadujemy się o problemach wynikających ze sprowadzenia do Polski uchodźców z Grecji i Macedonii. Autor przypomina miejscową drużynę piłkarską, która pokonała Mistrzów Dolnego Śląska. Osobny rozdział jest poświęcony dr. Antoniemu Kępińskiemu, prekursorowi psychoterapii w Polsce, który leczył junaków z brygady Służby Polsce i… zwierzęta. Autor przybliża sylwetkę zapomnianego boksera z Lwówka Śląskiego, który zdobył tytuł Mistrza Polski, pokonując na ringu Kazimierza Szczerbę, późniejszego medalistę olimpijskiego z Montrealu w 1976 roku! Nie brakuje również opowieści o niezwykłych odkryciach. W pewnym miejscu nad Bobrem żołnierze natrafili na 10 wagonów wypełnionych silnikami i częściami do samolotów dla Luftwaffe, a w zamurowanym kominie cegielni znaleźli nietypowe maszyny! Dowiadujemy się, skąd się wzięło popularne w latach 70. powiedzenie „Nie róbcie Broadwayu w Lwówku” oraz gdzie i z jakim skutkiem prowadzono badania nad stworzeniem patentu na tanie budownictwo. To tylko niektóre wątki książki bogato ilustrowanej przedwojennymi pocztówkami i zdjęciami z czasów PRL.

CB
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-733-9283-0

Liczba stron: 116

Cena detaliczna: 52,50 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...