Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Terapia pacjenta z ryzykiem samobójczym. Metoda oparta na współpracy

Terapia pacjenta z ryzykiem samobójczym. Metoda oparta na współpracy

6.5

(4 oceny) wspólnie z

37,61

 

Sprawdzone narzędzie terapeutyczne redukujące ryzyko samobójstwa

Niniejszy podręcznik, opracowany na podstawie wieloletnich doświadczeń klinicznych i badań naukowych autora, przedstawia skuteczną metodę terapeutyczną CAMS, stosowaną przez specjalistów na całym świecie.

Metoda oceny i zarządzania tendencjami samobójczymi we współpracy z pacjentem (The Collaborative Assessment and Management of Suicidality, CAMS) ‒ dostosowana do potrzeb osób zagrożonych samobójstwem ‒ pozwala na skuteczną ocenę ryzyka popełnienia samobójstwa, stworzenie i realizację planu terapeutycznego oraz stabilizację stanu pacjenta. Podstawowe założenia metody to szacunek, empatia i uczciwość wobec pacjenta oraz umożliwienie mu ponownego zapanowania nad własnym życiem bez konieczności hospitalizacji.

Opracowana przez Jobesa procedura postępowania prowadzi do znacznej redukcji myśli samobójczych u pacjentów oraz obudzenia w nich nadziei, a także umożliwia identyfikację i poddanie dalszej terapii konkretnych czynników skłaniających ich do samobójstwa.

Poszczególne kroki przedstawionej w książce procedury zostały uzupełnione przykładami i opisami przypadków oraz materiałami, które można wykorzystać w trakcie pracy z pacjentem – w tym Kwestionariuszem oceny stanu pacjenta o skłonnościach samobójczych (SSF-4). To obowiązkowa pozycja dla klinicystów i terapeutów pracujących z osobami ujawniającymi myśli i tendencje samobójcze oraz wszystkich specjalistów związanych z terapią behawioralną.

„Metoda ta skupia się na pacjencie i opiera na współpracy z nim – wielu klinicystów bardzo chciałoby pracować taką właśnie metodą. Mam nadzieję, że ta fantastyczna książka stanie się kamieniem węgielnym każdego programu szkoleniowego w różnych dziedzinach ochrony zdrowia psychicznego”.

Christine Moutier, MD, Amerykańska Fundacja Zapobiegania Samobójstwom

„Niewiele jest książek, które stanowczo polecam jako nieodzowną lekturę dla wszystkich klinicystów behawioralnych – to jest jedna z nich. Jobes zdołał podsumować trzydziestoletni okres płodnej klinicznej pracy badawczej w dziedzinie suicydologii, tworząc profesjonalny tom, napisany jak powieść, od której nie można się oderwać. Omówiona w tej książce metoda CAMS, oparta na wynikach badań naukowych, wielokrotnie uratowała życie ludzkie”.

Alan L. Peterson, PhD, ABPP, Amerykańska Rada Psychologii Profesjonalnej

Podręcznik omawia następujące tematy:

  • Ocena i zarządzanie ryzykiem samobójczym we współpracy z pacjentem.
  • Kwestionariusz stanu pacjenta z ryzykiem samobójstwa (Kwestionariusz SSF) i rozwój koncepcji CAMS.
  • Planowanie postępowania terapeutycznego według procedury CAMS.
  • Wyniki kliniczne CAMS i dalsze losy pacjenta.
  • Pytania i odpowiedzi dotyczące metody CAMS.

David A. Jobes PhD, ABPP – licencjonowany psycholog Amerykańskiej Rady Psychologii Profesjonalnej, profesor psychologii i zastępca dyrektora Studiów Klinicznych na Amerykańskim Uniwersytecie Katolickim, a także profesor nadzwyczajny psychiatrii w Uniformed Services University of the Health Sciences. Jego zainteresowania badawcze od ponad trzydziestu lat skupiają się na suicydologii; ma na koncie liczne publikacje w tej dziedzinie i stale prowadzi zajęcia z suicydologii klinicznej, etyki zawodowej oraz zarządzania ryzykiem. Za swoje osiągnięcia został uhonorowany m.in. Nagrodą Marshy Linehan za wybitne osiągnięcia badawcze w dziedzinie leczenia zachowań samobójczych oraz przyznaną przez Amerykańskie Stowarzyszenie Suicidologiczne Nagrodą Louisa I. Dublina za profesjonalne osiągnięcia w dziedzinie zapobiegania samobójstwom. Prowadzi prywatną praktykę kliniczną i penitencjarną w Waszyngtonie.

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Oprawa miękka

Wydanie: 1

ISBN: 978-83-233-4743-9

Liczba stron: 264

Cena detaliczna: 49,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...