Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

The Tenants

Zupagrafika

The Tenants

67,64

 

Budowa nowych dzielnic mieszkaniowych stanowiła szybką i efektywną odpowiedź na intensywny napływ ludności do miast po drugiej wojnie światowej. Jednak po upadku żelaznej kurtyny, przyszłość wielu modernistycznych osiedli stanęła pod znakiem zapytania. Niektóre poddawane są mniej lub bardziej udanej termomodernizacji, inne przedwczesnej rozbiórce. Mimo to, ich mieszkańcy pozostają w swoich blokach do końca, byli tu w latach ich świetności, są, gdy te dawno minęły. Na przestrzeni ostatniej dekady Zupagrafika uwieczniła setki budynków mieszkalnych Europy Środkowo-Wschodniej, w formie fotografii i ilustrowanych modeli z papieru. The Tenants od Zupagrafika to podróż przez ponad 40 osiedli, wzniesionych w 37 miastach byłego bloku wschodniego i eks-Jugosławii. Od Berlina do Norylska, przez Ałmaty i Tallin, album przedstawia lokatorów z modelami swoich domów, którzy opowiadają o życiu w blokach z wielkiej płyty. Książkę otwiera prolog napisany przez socjologa i badacza miast, Macieja Frąckowiaka, a zamyka indeks wszystkich przedstawionych obiektów architektonicznych, wraz z historią ich powstania. Portrety wykonane zostały przez Davida Navarro i Martynę Sobecką (Zupagrafika), przy współpracy z lokalnymi fotografami.

Zupagrafika
Oprawa twarda

Wydanie: 1

ISBN: 978-83-963268-1-2

Liczba stron: 112

Cena detaliczna: 89,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...