Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Tischner. Podróż

Witold Bereś

Tischner. Podróż

8.3

(13 ocen) wspólnie z

28,80

Książka o legendarnym księdzu i filozofie. W piętnastą rocznicę śmierci Józefa Tischnera. Prosta i mądra, dowcipna, a przecież poważna

Wszechstronna biografia Józefa Tischnera we wspomnieniach od domu rodzinnego po długie umieranie to kapitalna „biografia” Polski drugiej połowy XX wieku.

Mimo braku czasu, zawsze znajdował go dla każdego. Jak to robił? Jakim był człowiekiem? Czym były dlań dom i ukochane góry, bez których nie powstałaby słynna „Filozofia po góralsku”? Dlaczego tak ważne były dla niego dzieci, dla których celebrował specjalne msze? Dlaczego w Radiu Maryja mówiono o nim „tak zwany ksiądz Tischner”? Czym była przyjaźń z Karolem Wojtyłą? Co dziś powiedziałby nam Tischner?

„Wiesz, kiedy patrzę na moją robotę jako księdza i filozofa, wtedy łapię się na tym, że przez te kilkadziesiąt lat pracowałem głównie nad ludzką nadzieją” - Józef Tischner.

O księdzu Tischnerze opowiadają członkowie jego rodziny, znajomi, przyjaciele, współpracownicy. Są wśród nich osoby, których nikomu nie trzeba przedstawiać, m.in.: ksiądz Adam Boniecki i Krzysztof Kozłowski, biskup Tadeusz Pieronek i Tadeusz Mazowiecki, kardynał Dziwisz i Lech Wałęsa, Józefa Hennelowa i Adam Michnik, Jacek Żakowski i Piotr Mucharski.

Jest wreszcie sam Józef Tischner, komentujący swe życie i dzieło. Zawsze celnie i tak pięknie, jak choćby w słowach o domu: „Wszystkie drogi człowieka przez świat mierzą się odległością od domu”.

Witold Romuald Bereś (ur. w 1960 w Bytomiu) - polski dziennikarz, autor książek, scenarzysta, reżyser i producent filmowy. Jest autorem lub współautorem kilkunastu książek, w tym kilku w formie wywiadu-rzeki, m.in. z: Czesławem Kiszczakiem, Krzysztofem Kozłowskim, Januszem Onyszkiewiczem.

W 2000 ukazała się „Czwarta władza”, zbiór tekstów o najważniejszych wydarzeniach medialnych w Polsce w latach 1989-1999. Wraz z Krzysztofem Burnetko napisał tom poświęcony Ryszardowi Kapuścińskiemu, „Nie ogarniam świata”.

Najbardziej poczytne okazały się jego książki poświęcone Markowi Edelmanowi: „Marek Edelman. Życie. Po prostu”, „Bóg śpi”, „Marek Edelman. Życie. Do końca”, wydawane również po niemiecku, rosyjsku i hebrajsku.

Wielka Litera
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-8032-021-5

Liczba stron: 424

Wielka Litera

Format: 167x220

Cena detaliczna: 49,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...