Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Tradycja Wielkiego Księstwa Litewskiego a rzeczywistość Myśl polityczno-prawna i działalność Tadeusza Wróblewskiego (1858-1925)

Dąbrowski Przemysław

Tradycja Wielkiego Księstwa Litewskiego a rzeczywistość Myśl polityczno-prawna i działalność Tadeusza Wróblewskiego (1858-1925)

59,00

 

„Książka dotyczy myśli i działalności polityczno-prawnej Tadeusza Wróblewskiego (1858–1925). Zagadnienie to jest bardzo wdzięcznym polem badawczym dla historyka
prawa – Wróblewski był bowiem wybitnym prawnikiem, a przy tym reprezentował oryginalną, nierzadko intrygującą myśl polityczną i społeczną […]. Już sam wybór tematu badawczego pozwalał mieć nadzieję na powstanie książki wartościowej, łączącej tematy przebrzmiałe i częściowo zapomniane w istniejącym dyskursie politycznym i prawnym, z zagadnieniami wciąż aktualnymi, ważnymi społecznie. Realizacja tytułowego zagadnienia badawczego została wykonana starannie i rzetelnie […]. W konsekwencji otrzymujemy książkę znakomitą, łączącą zgromadzoną bogatą faktografię z bardzo dobrze przeprowadzoną analizą naukową i dociekliwością autora. Książkę Przemysława Dąbrowskiego oceniam jako dzieło wartościowe i ważne, nie tylko z uwagi na badania akademickie, lecz również istotne w szerszym dyskursie społeczno-politycznym toczącym się w państwach Europy Środkowo-Wschodniej”.
Z recenzji wydawniczej dr. hab. Karola Łopateckiego
Dr hab. Przemysław Dąbrowski – autor pięciu monografii oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych dotyczących kształtowania się polskiej myśli polityczno-prawnej, a także stosunków polsko-litewskich na ziemiach byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego w 2. połowie XIX stulecia i 1. połowie XX wieku. Jest członkiem Rady Naukowej Instytutu Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz Europejskiego Stowarzyszenia Historii Prawa. Pełni funkcję redaktora naczelnego roczników: „Polish-Georgian Law Review” i „Annual of the Institute of Grand Duchy of Lithuania.

Arche
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-884-4581-1

Liczba stron: 364

Format: 145x225mm

Cena detaliczna: 59,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...