Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Traktat o taktyce morskiej

Paul Hoste

Traktat o taktyce morskiej

9.0

(1 ocena) wspólnie z

60,00

 

Prezentowana praca ma specyficzny charakter. Znakomicie ilustruje ważny aspekt walk na morzu w czasach dominacji żaglowych liniowców – sposoby manewrowania całymi eskadrami w wielu szczegółowo rozpatrzonych, konkretnych sytuacjach. Jej autor, jezuita Paul Hoste, faktycznie służył pod koniec XVII w. pod wieloma sławnymi admirałami marynarki francuskiej, korzystał z ich opinii oraz doświadczenia i był świadkiem znanych bitew, ponadto samodzielnie analizował ówczesną taktykę flot. Z uwagi na swoje zamiłowania matematyczne zdecydował się ująć nabytą wiedzę w formie gotowych recept/przepisów, które pozwoliłyby dowódcom reagować na zmienne warunki i potrzeby niemal z geometryczną precyzją. Należał do pionierów w tej dziedzinie. W czasach, gdy pisał pracę, traktował ją jako podręcznik dla oficerów marynarki i taki charakter zachowała przez grubo ponad sto lat.
Dla dzisiejszego czytelnika jej wartość polega oczywiście na czym innym, chociaż korzyści z zapoznania się z przemyśleniami i obserwacjami Hoste'a można postrzegać nawet bardziej wielopłaszczyznowo. Po pierwsze, może to pomóc w zrozumieniu wielu zawiłych aspektów zmagań na morzach od schyłku XVII w. po początek wieku XIX. Będzie przydatne zarówno dla czytelników żywiej zainteresowanych tymi sprawami, jak dla współczesnych autorów książek z historii żeglugi, którzy stanowczo zbyt często tworzą swoje dzieła w oparciu o nagminne powielanie opracowań już istniejących, bez próby korekty, ponieważ specyficzny język dokumentów pisanych przez dawnych żeglarzy jest dla nich absolutnie niezrozumiały. Tutaj otrzymają dokładne wyjaśnienia, poparte czytelnymi schematami graficznymi. Osobom niezamierzającym podczas poznawania historii wojen morskich wchodzić na ten stopień szczegółowości, praca pozwoli bez specjalnego wysiłku uświadomić sobie ogólną złożoność ówczesnych bitew flot, daleką od nierzadko prezentowanego ujęcia, w którym ruchy eskadr żaglowców niczym się nie różnią od ruchów eskadr pancerników, będąc rzekomo tak samo niezależne od wiatrów, prądów i pływów.

Napoleon V
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-657-4695-5

Liczba stron: 210

Format: 170x240mm

Cena detaliczna: 60,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...