Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Transformacja polska Dokumnety i analizy 1991 - 1993 Dokumnety i analizy 1991-1993

Transformacja polska Dokumnety i analizy 1991 - 1993 Dokumnety i analizy 1991-1993

67,62

 

Trzeci i ostatni tom dokumentów i analiz opisujących polską transformację przygotowany przez Stanisława Gomułkę obejmuje lata 1991–1993. Profesor Stanisław Gomułka jako bliski doradca wicepremiera i ministra finansów Leszka Balcerowicza oraz kilku kolejnych ministrów finansów brał w tym czasie udział w projektowaniu i monitorowaniu reform gospodarczych o historycznym znaczeniu.
Tom zawiera między innymi stenogramy posiedzeń Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów w 1991 roku, rozmowy z Janem Krzysztofem Bieleckim, Janem Rokitą i Tadeuszem Syryjczykiem. Wydarzenia z omawianego okresu oraz lat późniejszych wyjaśnia i komentuje też Stanisław Gomułka w rozmowach z Tadeuszem Kowalikiem.
Trzon publikacji stanowi korespondencja między ministrami a ich doradcami i urzędnikami w sprawach bieżącej polityki gospodarczej, dokumenty opisujące negocjacje z Międzynarodowym Funduszem Walutowym oraz z rządami i bankami dotyczące redukcji długów zagranicznych.  W zdecydowanej większości dokumenty te nie były dotąd publikowane. Dzięki nim czytelnik poznaje od kuchni proces przygotowywania i wprowadzania reform w kluczowym okresie polskiej transformacji. Książkę zamyka zbiór artykułów naukowych Stanisława Gomułki o przemianach gospodarczych w Polsce. 

Scholar
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-738-3581-8

Liczba stron: 1144

Format: 16.5x24.0cm

Cena detaliczna: 98,70 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...