Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Tylman z Gameren 1632-1706 Twórczość architektoniczna w Polsce

Stanisław Mossakowski

Tylman z Gameren 1632-1706 Twórczość architektoniczna w Polsce

80,00

 

Nowa, uzupełniona edycja monografii poświęconej jednemu z najwybitniejszych architektów działających w Polsce – Tylmanowi z Gameren (1632-1706) – stanowi całościowe ujęcie jego życia i twórczości. Czynny przez blisko czterdzieści lat architekt pracował głównie na zlecenie dworu królewskiego i polskich rodzin magnackich, był ściśle związany ze Stanisławem Herakliuszem Lubomirskim. Pozostawił po sobie projekty licznych dworów, willi i pałaców, budowli sakralnych, założeń urbanistycznych, a także dekoracji i wyposażenia wnętrz, których realizacje w dużej części przetrwały do dziś. Wśród jego dzieł warto wymienić choćby pałac Lubomirskich w Puławach, pałac Krasińskich w Warszawie czy kościół Sakramentek przy Rynku Nowego Miasta. Tom wskazuje na źródła inspiracji twórcy, przybliża nam kolejne etapy powstawania jego projektów, będących syntezą jego rozległej wiedzy, znajomości wybitnych budowli i dzieł sztuki, wpływu polskiej tradycji, wzbogaconych o jego własne, nowatorskie rozwiązania.
Prezentowany polskiemu Czytelnikowi tom przynosi liczne korekty i nowe interpretacje wniosków zawartych w editio princeps zatytułowanym Tylman z Gameren, architekt polskiego baroku (1973) oraz w niemieckim wydaniu z 1994 roku. Zawiera obszerny, trzyczęściowy katalog projektów, tablice z projektami oraz zaktualizowany wykaz książek z jego warszawskiej biblioteki, świadczących o erudycji Tylmana — utalentowanego architekta, malarza i inżyniera.

DiG
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-718-1703-8

Liczba stron: 376

Format: 205x295mm

Cena detaliczna: 80,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...