Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Uchodźcy polityczni z Europy Środkowo-Wschodniej w amerykańskiej polityce zimnowojennej 1948-1954

Anna Mazurkiewicz

Uchodźcy polityczni z Europy Środkowo-Wschodniej w amerykańskiej polityce zimnowojennej 1948-1954

7.0

(1 ocena) wspólnie z

69,99

 

Autorka analizuje proces kształtowania się amerykańskiej polityki wobec uchodźców politycznych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w których władzę w latach czterdziestych przejęli komuniści. W latach 1948-1954 wypracowano mechanizmy współpracy, które umożliwiły Amerykanom wykorzystanie potencjału uchodźców politycznych, a środkowoeuropejskim opozycjonistom lat czterdziestych dały szanse kontynuowania działalności na rzecz „ujarzmionych narodów”. Po raz pierwszy w polskiej historiografii losy uchodźców politycznych, którzy współpracowali z Amerykanami zostały przedstawione w szerokim spektrum obejmującym różne obszary badawcze: powojenne migracje, politykę amerykańską pierwszej dekady zimnej wojny, kwestie bezpieczeństwa wewnętrznego USA, dzieje amerykańskiego antykomunizmu, zagadnienia związane z kształtowaniem opinii publicznej i rozwojem propagandy. Dzięki temu książka ukazuje nie tylko miejsce, jakie w zimnowojennej taktyce amerykańskiej zajmowali uchodźcy polityczni z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, ale też wyjaśnia złożone uwarunkowania prowadzonej przez nich działalności.

Dr Anna Mazurkiewicz (Uniwersytet Gdański) jest autorką monografii i artykułów poświęconych amerykańskiej dyplomacji i prasie w kontekście relacji amerykańsko-polskich po II wojnie światowej. Jej zainteresowania badawcze obejmują działalność uchodźców politycznych z Europy Środkowo-Wschodniej w USA, w tym szczególnie dzieje Zgromadzenia Europejskich Narodów Ujarzmionych. W jej dorobku naukowym znajdują się także opracowania i redakcje prac zbiorowych z zakresu dziejów migracji.

IPN
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-809-8072-3

Liczba stron: 544

Format: 170x240mm

Cena detaliczna: 69,99 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...