Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Umrzeć za Gdańsk 12 rozmów o Pawle Adamowiczu wolności i magii Gdańska

Tomasz Lis

Umrzeć za Gdańsk 12 rozmów o Pawle Adamowiczu wolności i magii Gdańska

6.5

(49 ocen) wspólnie z

31,76

 

Tomasz Lis, polski dziennikarz i prezenter telewizyjny, autor kilkunastu książek przeprowadził wywiady z wieloma wpływowymi osobami- m.in. Dalajlamą, Georgem Bushem Sr., Billem Clintonem i Hillary Clinton.

Tym razem autor wziął pod lupę wstrząsającą historię Pawła Adamowicza. Dlaczego doszło do tej tragedii? Jaki był prezydent Gdańska? Tomasz Lis w poszukiwaniu odpowiedzi na te trudne pytania przeprowadził szereg wywiadów, które pozwoliły mu na głębsze poznanie historii niezwykłego miasta. Data jest wyjątkowa. To szczególny od 30-stu lat rok, który zasługuje na upamiętnienie.

Paweł Adamowicz- polski prawnik, samorządowiec i polityk. W latach 1998–2019 pełnił rolę prezydenta Gdańska. 13 stycznia 2019 r. Adamowicz brał czynny udział w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Będący na scenie prezydent został trzykrotne ugodzony nożem. Na skutek obrażeń zmarł w szpitalu.

Rozmówcami Tomasza Lisa byli: : Aleksander Hall, Aleksandra Dulkiewicz, Antoni Pawlak, Bogdan Borusewicz, Donald Tusk, Jacek Karnowski, Lech Wałęsa, Magdalena Adamowicz, ojciec Ludwik Wiśniewski, Paweł Huelle, Piotr Adamowicz, Stefan Chwin.

Ringier Axel Springer
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-809-1710-1

Liczba stron: 296

Format: 160x235mm

Cena detaliczna: 44,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...