Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Unorthodox Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów

Deborah Feldman

Unorthodox Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów

7.3

(2405 ocen) wspólnie z

23,49

 

NIEZWYKŁA HISTORIA O CENIE WOLNOŚCI I GROŹBIE FUNDAMENTALIZMU

Nowy Jork, Brooklyn - chasydzka dziewczyna uwięziona w jednym z najbardziej otwartych miast świata. Nastolatka bez książek, kina, teatru, koncertów, spotkań z rówieśnikami. Poddana opresyjnej tradycji i religii ortodoksyjnej społeczności. Trudno sobie wyobrazić świat nastoletniej Deborah. Dziewczyna została zmuszona do małżeństwa, ogolono ją na łyso w dniu ślubu i poddano przyśpieszonej lekcji dojrzewania seksualnego. Trudno uwierzyć, że w XXI wieku dziewczyna mieszkająca w Nowym Jorku nie może posługiwać się angielskim, bo to język zepsucia i zła i jest więziona w domu.

Feldman wpuszcza nas do hermetycznego świata, którego grzechy są starannie ukrywane i wypierane. Autorka w przejmujący sposób relacjonuje jak wyglądało jej życie, pełne nakazów i zakazów. Życie, które opierało się na milczącym przyzwoleniu na cierpienie, zniewolenie i przemoc.

Deborah ucieka. Po urodzeniu dziecka wie, że jeśli chce uchronić swojego syna przed podobnym losem musi porzucić męża, rodzinę i wspólnotę. Rozpoczyna nowe życie.

Poradnia K
Oprawa miękka

Wydanie: drugie

ISBN: 978-83-660-0599-0

Tytuł oryginalny: Unorthodox: The Scandalous Rejection of My Hasidic Roots

Liczba stron: 272

Poradnia K

Format: 135x205mm

Cena detaliczna: 39,99 zł

Tłumaczenie: Kamila Sławińska

Zwiastun serialu na stronie Netflix

Komentarze i recenzje nie są potwierdzone zakupem

Dominika Witek

Walka o własne szczęście

Niesamowicie napisana autobiografia. Już dawno nie czytałam tak mocnej historii przy której wzruszyłam się i to nieraz. Autorka dokładnie opisuje kulturę w której się wychowała, dzięki temu możemy dowiedzieć się czegoś więcej na temat ich wartości. Książka przeczytana to teraz czas na serial mam nadzieję, że będzie równie emocjonujący co powieść. 


Marta Stępień

Religia ponad życie?

Książka wciąga niemal od pierwszej strony. Poznajemy historię dziewczyny, która została brutalnie wepchnięta w dorosłe życie. Deborah jest jeszcze nastolatką, ma marzenia, plany, których być może nigdy nie będzie jej dane spełnić. Zachęcam do przeczytania. Książka jest bardzo wzruszająca. Nigdy nie zrozumiem jak religia może aż tak wpłynąć na czyjeś życie. 


Malwaina Dudek

Wspaniała historia

Już dawno nie czytałam tak dobrze napisanej autobiografii. Historia straszna, a zarazem intrygująca. Jest to piękna historia o młodej Deborah, która walczy o swoje szczęście i podstawowej prawa człowieka. Gorąco polecam, można dowiedzieć się jak funkcjonuje społeczność ortodoksyjnych Żydów. 

Ebook i Audiobook dostępny na

Kup ebooka
Kup audiobooka

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...