Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

W poszukiwaniu prawdy

Piergiorgio Odifreddi

W poszukiwaniu prawdy

8.2

(9 ocen) wspólnie z

42,66

 

Nieznane listy i rozmowy z Benedyktem XVI

Książka jest wyjątkowym przykładem dialogu między wiarą a nauką. W ciągu dziewięciu lat, od 2013 do 2022 roku, papież emeryt Benedykt XVI i matematyk ateista Piergiorgio Odifreddi spotykali się osobiście oraz utrzymywali intensywną i głęboką korespondencję. Wszystko zostało udokumentowane na tych stronach: Odifreddi szczegółowo relacjonuje ich rozmowy, a listy są przytoczone w całości. Jest to niełatwa podróż duchowa, w której teolog i człowiek nauki konfrontują swoje poglądy w przeróżnych tematach: etyki, antropologii, duchowości, ostatecznych pytań o życie i śmierć, miłość i ból…

Przez te strony przepływa „zdumiewający tłum autorów”, jak określa ich we wstępie kard. Ravasi, od Pseudo-Dionizego do Dostojewskiego, od Hildegardy z Bingen do Künga, od Guardiniego do Sartre’a, od Tomasza Manna do Amartyi Sena, od Jana Assmanna do Coetzeego i tak dalej, w sferze nauki wyróżniają się zaś John Nash i Kurt Gödel. Jest jednak jeszcze jeden element, który czyni ten długi dialog wyjątkowym: choć z krańcowo różnych pozycji, Odifreddi i Benedykt XVI uznają wspólny ludzki cel, którym jest dążenie do zrozumienia i poszukiwanie Prawdy. Zakończenie, spisane na wzór ich rozmów, składa się z autobiograficznych wspomnień i w zaskakujący sposób łączy tych dwóch tak odmiennych ludzi.

Esprit
Oprawa twarda

Liczba stron: 320

Esprit

Cena detaliczna: 54,90 zł

Rok wydania: 2023

Ebook i Audiobook dostępny na

Kup ebooka

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...