Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

W służbie obozu marszałka Józefa Piłsudskiego Związek Pracy Obywatelskiej Kobiet 1928-1939

Dufrat Joanna

W służbie obozu marszałka Józefa Piłsudskiego Związek Pracy Obywatelskiej Kobiet 1928-1939

43,22

 

Dr Joanna Dufrat (…) w wysoce profesjonalnej formie przeprowadziła analizę postaw i wpływów ideowo-politycznych grupy decyzyjnej Związku Pracy Obywatelskiej Kobiet, po 1926r. powiązanej z elitą rządzącą poprzez koleżeńskie i kombatanckie więzy z okresu wojny oraz powojenne związki małżeńskie. Kult Marszałka z jednej strony i dystans wobec trudnej do zaaprobowania autorytarnej polityki wewnętrznej jego następców rodził w ZPOK polityczne dylematy oraz wewnętrzne konflikty. Dr Joanna Dufrat wszystkie te zagadnienia skrupulatnie przeanalizowała, uzyskując poznawczo niezwykle interesujące efekty, pozwalające na sformułowanie nowych, nieznanych dotychczas twierdzeń o politycznym zaangażowaniu kobiet w latach międzywojennych. Ustaliła liczebność Związku Pracy Obywatelskiej Pracy Kobiet, przedstawiła jego krąg przywódczy i zaplecze społeczne w skali kraju. Bardzo skrupulatna analiza materiału źródłowego zaowocowała nie tylko nakreśleniem ogólnego obrazu sktruktur lokalnych i ich zróżnicowanych politycznych postaw. Przede wszystkim ustaliła cele i mechanizmy działań władz państwowych wobec kobiet z własnego obozu politycznego. w tym skalę ich lekceważenia i zarazem wywieranych na nie politycznych presji. Równolegle przedstawiła ogrom wahań tych kobiet i wątpliwości wobec oczekiwanego od nich aktywnego firmowania polityki wewnętrznej państwa, zwłaszcza po śmierci marszałka Piłsudskiego.

z recenzji prof. dr. hab. Teresy Kulak

Avalon
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-773-0055-8

Liczba stron: 454

Format: 15.0x24.0cm

Cena detaliczna: 59,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...