Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Walka między ortodoksją a postępowcami w Krakowie w latach 1843-1868

Alicja Maślak-Maciejewska, Mahler Teofila

Walka między ortodoksją a postępowcami w Krakowie w latach 1843-1868

31,24

 

Walka między ortodoksją a postępowcami w Krakowie… jest jednym z najważniejszych międzywojennych opracowań na temat dziejów Żydów w XIX-wiecznym Krakowie oraz na temat judaizmu postępowego na ziemiach polskich. Praca ta powstała pod kierunkiem profesora Majera Bałabana jako rozprawa magisterska i została obroniona w 1934 r. na Uniwersytecie Warszawskim. Dotąd była dostępna tylko w maszynopisie w archiwach UW i Żydowskiego Instytutu Historycznego. Niniejsza edycja ma na celu wprowadzenie jej do obiegu naukowego i udostępnienie szerszemu gronu odbiorców.

Teofila Mahler (1912–?) – urodziła się w Krakowie i w tym mieście odebrała edukację na poziomie podstawowym i średnim. Po maturze zdanej w 1930 r. w Gimnazjum Hebrajskim przeprowadziła się do stolicy i podjęła studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Należała do młodego pokolenia historyków i historyczek Żydów polskich, których dobrze zapowiadające się kariery naukowe zostały przerwane przez wybuch II wojny światowej.

„Dzięki żmudnej pracy redaktorskiej dr Alicji Maślak-Maciejewskiej praca magisterska Teofili Mahler stała się jednym z podstawowych źródeł do religijnej historii Żydów krakowskich w XIX wieku” (dr hab. Michał Galas)

Opracowanie, wstęp i posłowie: Alicja Maślak­-Maciejewska

Austeria
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-786-6039-2

Liczba stron: 208

Format: 16.9x23.9

Cena detaliczna: 50,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...