Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Warszawska Wola Co było co jest co pozostanie

Dziano Janusz, Kępka-Mariański Wojciech, Wywiał Ireneusz

Warszawska Wola Co było co jest co pozostanie

8.0

(4 oceny) wspólnie z

69,90

 

W albumie można znaleźć wiele nigdy nie publikowanych do tej pory zdjęć Woli oraz mapy umożliwiające porównanie planów rozwoju dzielnicy od planu ról wsi Wielka Wola, przez najazdy szwedzkie, rok 1900 po dzień dzisiejszy.

Album jest poświęcony postindustrialnemu dziedzictwu dzielnicy. Zawiera pięć rozdziałów odpowiadających poszczególnym okresom historycznym, a także obszerne kalendarium od 1313 r. do 2015 r.

Rozdział pierwszy albumu poświęcony został historii Woli od czasów wsi Wielka Wola, przez wolne elekcje, rozwój przemysłowy, przyłączenie do Warszawy 17 kwietnia 1916 r., dwudziestolecie międzywojenne, aż do końca II Wojny Światowej – ze szczególnym uwzględnieniem powstania w getcie warszawskim i Powstania Warszawskiego.


Rozdział drugi pt. „Śladami Wiecha na Woli” zawiera nigdy nie publikowane zdjęcia ze zbiorów spadkobierców Stefana Wiecheckiego, którego życie i twórczość były nierozerwalnie związane z warszawską Wolą. Rozdział trzeci dotyczy Woli w latach PRL: rozwojowi zakładów przemysłowych, osiedli mieszkaniowych oraz systematycznemu wyburzaniu obiektów zabytkowych jako przeżytków kapitalizmu.

Okres ostatniego 25-lecia znalazł swoje miejsce w czwartym rozdziale. Można w nim znaleźć także początki rewitalizacji ulicy Chłodnej, powstanie Muzeum Powstania Warszawskiego, rozwój budownictwa mieszkaniowego i kompleksów biznesowo-handlowych na światowym poziomie. W rozdziale piątym autorzy przedstawili miejsca istotne dla historii i klimatu dzielnicy Wola, które można jeszcze zachować.

Magia Słowa
Zintegrowana

ISBN: 978-83-940-8210-9

Liczba stron: 208

Format: 205x285mm

Cena detaliczna: 69,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...