Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Warszawskie Jeruzalem

Dorota Szatters

Warszawskie Jeruzalem

9.0

(1 ocena) wspólnie z

16,06

 

Tom Doroty Szatters „Warszawskie Jeruzalem” rozpoczyna w PIW-ie „Serię mozaikową”. Będą to nowe tomiki poetów o oryginalnym, ale bardzo różnorodnym głosie poetyckim. Dorota Gertruda Szatters jest
absolwentką politologii, poetką, kreatorką życia kulturalnego, od lat związaną ze śląskim środowiskiem literackim. Laureatka nagród i wyróżnień w konkursach poetyckich. Autorka dramatu „Trzy dni w piekle. Rozmowa Jezusa z Lucyferem” i tomu poezji „Szychta”. Publikowała m.in. w Miesięczniku Społeczno - Kulturalnym "Śląsk", Kwartalniku Literackim „Wyspa”. Jej tekst "Jest nie ma" znalazł się na płycie Krystyny Stańko "Kropla słowa" uznanej przez czytelników Jazz Forum za najlepszą płytę jazzową 2012 r.
Mieszka w Bytomiu. Jej drugim domem jest Warszawa. I o Warszawie właśnie stworzyła niezwykły tom wierszy. Opisała zagładę miasta z punktu widzenia przedmiotów: wózka wiozącego ciała umarłych z getta, bomby, rozpadającej się kamienicy, desek sklepiku, dziecięcych bucików. O tym tomie wybitny krytyk literacki, profesor Aleksander Fiut napisał:
„Sam pomysł, by na doświadczenia wojenne spojrzeć z perspektywy przedmiotów, wydaje mi się nie tylko niezwykle oryginalny, ale także artystycznie bardzo trafny. Pozwala uwolnić się od fałszywego liryzmu i nadmiernego patosu. Przemówić w nieoczekiwanej masce i schować za nią emocje. A przez to, co ukryte, przemilczane wiersze jeszcze bardziej poruszają. Ważna jest także dokładność: dat, wydarzeń, miejsc. Powstaje tym sposobem swego rodzaju kronika Warszawy – od początku wojny do jej zakończenia, od miasta tętniącego życiem do miasta – śmierci. Ale zarazem są to dzieje samych rzeczy – świadków i uczestników ludzkiej tragedii.” Nowy tom Doroty Szatters, także przez swój niezwykły język poetycki, to tom o bardzo aktualnym wydźwięku. Jest przypomnieniem i jednocześnie przestrogą.

PIW
Broszurowa ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-819-6063-2

Liczba stron: 128

Format: 14.5x19.5cm

Cena detaliczna: 29,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...