Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Westerplatczycy - lista 1939 Skład załogi Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w Wolnym Mieście Gdańsku 1 września 1939

Rut Sławomir, Tuliszka Jarosław

Westerplatczycy - lista 1939 Skład załogi Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w Wolnym Mieście Gdańsku 1 września 1939

20,28

 

Mimo upływu ponad 80 lat od wybuchu II wojny światowej, tematyka związana z obroną Westerplatte wciąż rodzi wiele pytań. Niniejsza publikacja stanowi próbę odpowiedzi na niektóre z nich.

Bohaterska obrona Westerplatte to bardzo nośny temat, który szybko stał się symbolem oporu wobec niemieckiej agresji na Polskę. Pierwsze wspomnienia poświęcone tej tematyce wydano tuż po zakończeniu II wojny światowej – jeszcze w 1945 r. Niemniej trzeba podkreślić, że duża liczba publikacji nie zawsze przekładała się na wyczerpujący opis faktów. Autorzy książki Westerplatczycy – lista 1939 podjęli wyzwanie, by zmienić ten stan rzeczy.

„Cel tej publikacji jest jasny – opublikowanie jak najdokładniejszej listy osób, które 1 września 1939 r. przebywały w WST, niezależnie od tego, czy były żołnierzami, czy cywilami. Autorzy zdają sobie sprawę z tego, że jest to podstawa do dalszych badań, wszelkie nowe ustalenia muszą się jednak opierać na wiarygodnych źródłach naukowych” – czytamy we wstępie do publikacji.

Warto zaznaczyć, że zamierzeniem autorów było nie tylko rzetelne usystematyzowanie danych osobowych na podstawie narzędzi badawczych. Równie istotne jest uhonorowanie wszystkich obrońców Westerplatte oraz weryfikacja tych osób, co do których nie ma pewności, czy 1 września 1939 r. w ogóle przebywały na półwyspie. Tylko rzetelnie opracowana lista załogi WST może być podstawą do oddania należnego hołdu gronu westerplatczyków.

Książka zawiera szczegółowo opracowaną listę osób tworzących załogę WST na dzień 1 września 1939 r. Całość poprzedza wstęp i uzupełnia opracowanie merytoryczne odnoszące się do załogi stacjonującej na półwyspie i historii powstawania WST. Autorzy korzystali z obszernych zasobów Archiwum Państwowego w Gdańsku, Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie oraz z publikacji poświęconych omawianemu zagadnieniu.

Muzeum II Wojny Światowej
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-659-5754-2

Liczba stron: 152

Format: 14.5x20.5cm

Cena detaliczna: 29,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...