Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Wiadomości literackie (1924-1939) Wybór

Agata Zawwiszewska

Wiadomości literackie (1924-1939) Wybór

58,00

 

„WIADOMOŚCI LITERACKIE - warszawski tygodnik społeczno - kulturalny o profilu liberalnym ukazujący się w latach 1924-1939 pod redakcją Mieczysława Grydzewskiego. Czytali go ludzie wykształceni zainteresowani naukami humanistycznymi, przedstawiciele wolnych zawodów, prawnicy lekarze, nauczyciele, artyści i pisarze, a także przedstawiciele elity administracyjnej i politycznej.
Popularyzowanie literatury współczesnej, podkreślanie więzi kultury polskiej z kulturą europejską a także publikowanie tekstów niemal wszystkich wybitniejszych pisarzy dwudziestolecia międzywojennego przyczyniły się da sukcesu „Wiadomości Literackich”. W latach dwudziestych pismo wyrażało radość życia w odrodzonym państwie. odpowiadało modzie krótkich spódniczek i fryzur, shimmy, dancingów, tenisa i samochodów, zaspokajało potrzebę poczucia łączności współczesności z tradycją narodową i światową. W latach trzydziestych z kolei wyrażało niepokój o przyszłość demokracji parlamentarnej w Polsce i Europie. Zarazem ich dotychczasowy program optymistyczny i afirmujący rzeczywistość, spotkał si z krytyką nowych tygodników, takich jak sanacyjny „Pion” czy nacjonalistyczne „Prosto z mostu.
W przededniu drugiej wojny światowej Kazimierz Wyka podsumował działalność tygodnika słowami: „Nad «Wiadomościami Literackimi» przetoczyły się liczne burze i polemiki, lecz lepszego pisma dotąd nie stworzono”.
(Czasopisma literackie, w Rocznik Literacki za rok 1938, red. Z. Szmydtowa, Warszawa 1939, s. 263).

Instytut Badań Literackich PAN
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-617-5053-6

Liczba stron: 698

Format: 170x245mm

Cena detaliczna: 58,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...