Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Wiara, zwątpienie, fanatyzm Czy trzeba w coś wierzyć?

null null

Wiara, zwątpienie, fanatyzm Czy trzeba w coś wierzyć?

20,93

 

Co dzieli nas – ludzi – na grupy, co sprawia, że postrzegamy jednych jako „swoich”, a innych jako „wrogów”? Jakie uwarunkowania religijne, społeczne, polityczne czy ekonomiczne stawiają nas po przeciwnych stronach barykady, z jednych czynią fanatyków, z innych ofiary? Osho koncentruje się na ludzkiej psychice i świadomości w celu zidentyfikowania przyczyn istniejącej w ludziach potrzeby wiary, przynależności do grupy czy poszukiwania autorytetów. Według niego jest wiele religii, ideologii, wierzeń. Niewiara zaś jest jedna. Nie istnieje niewiara chrześcijańska czy muzułmańska. Religijność nie polega na wyznawaniu jakichś wierzeń, nie potrzebuje wzniosłych słów ani czynów. Religijności można jedynie doświadczać. I nie jest ważne, czy jesteś wierzący, czy niewierzący – religijność może cię uchronić od stania się fanatykiem, religia – nie. Wiara nie jest prawdą. Jest jedynie teorią na temat prawdy, bo słowa, księgi, doktryny ani dogmaty nie zawierają prawdy. Ten, kto uparcie wierzy, przypomina człowieka, który czyta książkę kucharską i liczy na to, że tak zaspokoi głód. Niestety, pozostaje głodny. Osho OSHO – charyzmatyczny mistrz duchowy pochodzący z Indii. Znakomity mówca swobodnie posługujący się zarówno wschodnimi tradycjami mistycznymi, jak i zachodnią psychoterapią. Jego nauki dotyczą nie tylko indywidualnego poszukiwania sensu, lecz także najbardziej palących spraw społecznych i politycznych.

Czarna Owca
Oprawa miękka

Wydanie: 1

ISBN: 9788382528565

Tytuł oryginalny: Belief, Doubt And Fanaticism: Is It Essential To Have Something To Believe In

Liczba stron: 248

Format: 13.5x20.5cm

Cena detaliczna: 34,99 zł

Tłumaczenie: Bogusława Jurkevich

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...