Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Wiązanie sobótkowe Studia o Janie Kochanowskim

Pawlak Wiesław

Wiązanie sobótkowe Studia o Janie Kochanowskim

7.5

(2 oceny) wspólnie z

39,00

 

Tom Wiązanie sobótkowe. Studia o Janie Kochanowskim jest bardzo obszernym i wartościowym opracowaniem zagadnień związanych z twórczością Jana Kochanowskiego, jej recepcją i znaczeniem dla polskiej tradycji literackiej, cały zbiór współtworzą rozprawy znanych i cenionych badaczy, którzy w swych studiach przedstawiają rezultaty najnowszych poszukiwań źródłowych oraz propozycji interpretacyjnych, podejmują problemy edytorskie, dyskutują kwestie inspiracji i źródeł literackich, funkcjonowania motywów i wątków, wreszcie recepcji. W rozprawach podejmowane są zagadnienia kompozycji, dialogu z tradycją klasyczną, badane są konteksty etyczne i historyczne poezji czarnoleskiej, problemy gatunkowe. W subtelnych analizach autorzy przedstawiają architektonikę i semantykę cyklów poetyckich czarnoleskiego twórcy. Zróżnicowane, ale i niezmiennie konsekwentne perspektywy metodologiczne pozwalają na prawdziwie wielostronne i nowe odczytanie badanych tekstów.

(z recenzji prof. dr hab. Mirosławy Hanusiewicz-Lavallee)

Wydawałoby się. że o twórczości Jana Kochanowskiego powiedziano już wszystko. Przygotowany do druku tom Wiązania sobótkowe. Studia o Janie Kochanowskim pod redakcją Estery Lasocińskiej i Wiesława Pawlaka udowadnia jednak (po raz kolejny zresztą), że najwybitniejszy poeta polskiego renesansu wciąż inspiruje badaczy do interesujących przemyśleń. Mamy tu do czynienia z propozycjami nowych odczytań, nowych kontekstów dla dzieł „ojca poezji polskiej”, śmiałych interpretacji i przemyśleń oraz odważnych polemik, wiele wnoszących nie tylko do badań nad twórczością Jana Kochanowskiego, lecz także do badań nad całą literaturą i kulturą staropolską.
(Z recenzji dr hab. Joanny Partyki)

Instytut Badań Literackich PAN
Broszurowa ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-617-5771-9

Liczba stron: 556

Format: 16.0x24.0cm

Cena detaliczna: 39,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...