Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Wielka Wojna i niepodległość Polski

Tadeusz A. Kisielewski

Wielka Wojna i niepodległość Polski

6.4

(25 ocen) wspólnie z

39,90

 

Nazwano ją Wielką, bo żadna poprzednia nie wstrząsnęła tak światem jak ona. Odebrała życie milionom ludzi, pogrzebała i zrodziła imperia. Zasiała ziarno konfliktów, które do dziś trapią świat, ale też przyniosła wolność wielu narodom, w tym Polakom. Miała być ostatnią, lecz minęło ledwie 21 lat, gdy wybuchła kolejna – tak koszmarna, że przesłoniła w ludzkiej pamięci swą straszną poprzedniczkę.
I wojna światowa, jej przyczyny, przebieg i dalekosiężne konsekwencje dziś – sto lat od jej wybuchu – wymagają przypomnienia i objaśnienia. Bez tej wiedzy trudno bowiem zrozumieć przyczyny konfliktów bliskowschodnich, mocarstwową pozycję Stanów Zjednoczonych, problemy Afryki czy imperialne apetyty Rosji. A także politykę wewnętrzną i zagraniczną Polski.
Dotąd o pisali o niej głównie historycy. Dr Tadeusz Kisielewski, politolog, ukazuje ją natomiast jako grę międzynarodowych stosunków politycznych, rywalizacji mocarstw o dominację w Europie i walkę o kolonie. Obszernie wyjaśnia także, jak dzięki niezwykłemu splotowi wydarzeń przyniosła ona Polsce niepodległość.
Dr Tadeusz A. Kisielewski, absolwent Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, od 1979 roku pracował w Polskiej Akademii Nauk, a następnie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie jest niezależnym analitykiem stosunków międzynarodowych, zajmuje się globalną geopolityką i geostrategią. Autor licznych artykułów oraz książek z tego zakresu, m.in. „Nowy konflikt globalny” (1993), „Schyłek Rosji” (REBIS 2007), „Wojna imperium. Większy Bliski Wschód w amerykańskiej wojnie z terroryzmem” (2008), „Nafta znowu zmieni świat” (REBIS 2013).
W REBISIE ukazały się też jego książki poświęcone najnowszej historii Polski w kontekście międzynarodowym: „Zamach. Tropem zabójców generała Sikorskiego”, „Zabójcy. Widma wychodzą z cienia”, „Gibraltar i Katyń. Co kryją archiwa rosyjskie i brytyjskie”, „Po zamachu. Uprowadzenie córki generała Sikorskiego i śmierć adiutanta”, w których m.in. dowiódł jednoznacznie, że gen. Sikorski nie zginął w wypadku. Opublikował także bestsellerowy „Katyń. Zbrodnia i kłamstwo” oraz „Zatajony Katyń 1941. Nieznana tragedia polskich wojskowych”

Rebis
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2014-05-15

ISBN: 978-83-781-8534-5

Liczba stron: 288

Rebis

Format: 150x225mm

Cena detaliczna: 39,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...