Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Wierzenia Germanów Herosi mitów germańskich Tom 2 Sigurd bohater północy

Artur Szrejter

Wierzenia Germanów Herosi mitów germańskich Tom 2 Sigurd bohater północy

7.4

(22 ocen) wspólnie z

33,09

 

Herosi ze starogermańskich opowieści zabijali potwory, pokonywali wrogów, zdobywali skarby i piękne kobiety. Żyli w świecie wielorękich olbrzymów, podstępnych karłów, gigantycznych węży, bezlitosnych wiedźm, widzących przyszłość wieszczów. Losem wszystkich tych niezwykłych istot rządziło przeznaczenie tkane przez Norny, prządki zdarzeń. Zapraszamy do mrocznego świata herosów germańskich. Artur Szrejter przedstawia wypełnione walką, magią i miłością życie najsławniejszego bohatera z rodu Wölsungów – Sigurda, zabójcy smoka Fafnira. Autor wszechstronnie omawia dzieje tego herosa i wykazuje, że jego postać stworzono w odległej epoce, po czym konsekwentnie ją przekształcano, aby ideowo odzwierciedlała następujące w ciągu wieków przemiany społeczne i religijne ludów skandynawskich. Z drugiej strony także sam wyidealizowany wizerunek Sigurda wywierał wielki wpływ na postępowanie dążących do zdobycia sławy i bogactw wojowników Północy. Książka zawiera także nowe tłumaczenie Sagi o Wölsungach. Zostało ono tak przygotowane, aby ukazać bogactwo germańskich wyobrażeń na temat etosu wojny i wojownika, tajemnic ludzi parających się magią, a także roli, jaką w mitach pełnili bohaterowie, królowie, bogowie, zapomniane boginie czy zepchnięte do pozaludzkiego świata olbrzymy i potwory. ARTUR SZREJTER – z wykształcenia archeolog, z zawodu redaktor oraz popularyzator nauki. W swoich książkach i artykułach koncentruje się na wierzeniach i dziejach dawnych Germanów (Mitologia germańska, Demonologia germańska, Bestiariusz germański, Herosi mitów germańskich tom I) oraz Słowian (Wielka wyprawa księcia Racibora, Pod pogańskim sztandarem).

Erica
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-653-1057-6

Liczba stron: 400

Format: 165x235mm

Cena detaliczna: 49,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...