Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Wilkołak mórz U-64 poluje na wroga

Robert Moraht

Wilkołak mórz U-64 poluje na wroga

29,90

 

Robert Moraht to niewątpliwie jedna z największych gwiazd U-bootwaffe w pierwszej wojnie światowej. Podczas 10 patroli zatopił 45 statków o łącznym tonażu 129 569 BRT, uszkadzając cztery dalsze o tonażu 17 790BRT. Ale jego największym sukcesem było zatopienie francuskiego okrętu liniowego Danton (18 300 BRT).
Jego wspomnienia są jedną z najciekawszych lektur wspomnieniowych dotyczących pierwszej wojny światowej na morzu. Oto bowiem na tak niewielu w sumie stronach autor zawarł takie mnóstwo wydarzeń i dramatycznych własnych przeżyć, że można byłoby na tej podstawie napisać nie jeden pokaźny tom. Ale to jest właśnie zaletą książki. Tutaj nie ma miejsca na żadne przestoje czy „lanie wody”. Autor opisuje swoje akcje w sposób niezwykle oszczędny, wręcz skromny. I można mu wierzyć, ze książkę tę popełnił nie dla własnej chwały, a dla pamięci towarzyszy, którzy dzielili z nim los na U-64.Po pierwszej wojnie światowej autor obronił doktorat z ekonomii, pracował też w firmach żeglugowych. W roku 1932 został wybrany posłem do Reichstagu z okręgu wyborczego Hamburg. Podczas drugiej wojny światowej służył w administracji Kriegsmarine. Był komendantem portów Kirkenses oraz Bergen. Pełnił także obowiązki morskiego komendanta garnizonu na wyspie Borholm.
Tam zastał go koniec wojny. Od maja 1945 do 1948 roku więziony na terenie Związku Radzieckiego. Po wyjściu na wolność powrócił do RFN-u, gdzie zmarł w roku 1956 w wieku 72 lat.

Fundacja Historia PL
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-666-4970-5

Liczba stron: 152

Cena detaliczna: 29,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...