Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Własność w prawie włoskim i maltańskim Aspekty konstytucyjne

Kamińska Agnieszka Gloria

Własność w prawie włoskim i maltańskim Aspekty konstytucyjne

30,77

 

Monografia zawiera udokumentowaną analizę znaczenia pojęcia własności jako konstytucyjnego prawa podmiotowego, przeprowadzoną przy wykorzystaniu poddanych wnikliwej ocenie materiałów źródłowych, na tle rozległej i wielowątkowej literatury przedmiotu zgromadzonej przez Autorkę, w sposób świadczący o znakomitej znajomości zagadnienia i godnej uznania pasji badawczej. Opracowanie umożliwia czytelnikowi zrozumienie różnicy między ekonomicznym a jurydycznym postrzeganiem własności, ukazuje konsekwencje przenikania się różnych tradycji i kultur prawnych dla rozumienia własności oraz jej funkcji, a także znaczenie orzecznictwa sądowego i konstytucyjnego, jak również polityki orzeczniczej Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Trybunału Sprawiedliwości w tym zakresie.
z recenzji prof. Ryszarda Piotrowskiego (UW)

Monografia podejmuje jeden z fundamentalnych problemów z pogranicza prawa konstytucyjnego i prawa cywilnego, jakim pozostaje własność (,,prawo do własności”). Ujęcie zaproponowane w recenzowanej książce nie było dotychczas podejmowane w polskiej nauce prawa, a to oznacza – zważywszy na cel prowadzonych badań porównawczych, jakim pozostaje przedstawienie relacji zachodzących pomiędzy przedmiotami badań w postaci podobieństw, ale i różnic – że książka jest oryginalnym i niemającym swojego odpowiednika studium tematu.
z recenzji dr. hab. Grzegorza Kuca (prof. UJ)

Agnieszka Gloria Kamińska, orcid / 0000-0002-0762-6829, adiunkt w Instytucie Spraw Publicznych na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego; wykładowca w Katedrze Zarządzania Międzynarodowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Doktor w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne, ze specjalnością prawo konstytucyjne; stopień uzyskany z wyróżnieniem na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Radca prawny, założyciel i partner zarządzający kancelarii prawnej Kamińska & Partners.
Członek Kapituły Biznesu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Scholar
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-664-7038-5

Liczba stron: 206

Cena detaliczna: 42,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...