Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Wojciech Malski ok. 1380-1454 wojewoda łęczycki i sieradzki oraz namiestnik królewski na Wielkopolskę

Latocha Krzysztof Grzegorz

Wojciech Malski ok. 1380-1454 wojewoda łęczycki i sieradzki oraz namiestnik królewski na Wielkopolskę

42,00

 

Praca ta wpisuje się w nurt badań nad rycerstwem i szlachtą średniowiecznej Polski. Wśród wielu opracowań, których przedmiotem są dzieje Królestwa Polskiego w pierwszej połowie XV w., brakowało dotychczas monografii poświęconej Wojciechowi Malskiemu, który w 1440 r. — będąc wojewodą łęczyckim — został mianowany na urząd królewskiego namiestnika na Wielkopolskę decyzją udającego się na Węgry Władysława III Jagiellończyka. Malski sprawował ten urząd pod nieobecność monarchy w państwie, a nawet po jego śmierci pod Warną (lata 1440–1447). Dojście do takiej pozycji w Koronie nie było zadaniem prostym, zwłaszcza że pochodził on z bardzo drobnej szlachty łęczycko–sieradzkiej. Niniejsza praca nie tylko przedstawia karierę i działalność Wojciecha Malskiego, ale jest także próbą określenia kompetencji namiestnika królewskiego. Jest to o tyle ważne, że urząd wicekróla (locum tenens domini regis, vicesgerens domini regis) nie miał w całej historii Polski średniowiecznej żadnych uregulowań prawnych. Siedem lat sprawowania tej funkcji przez Wojciecha Malskiego oraz pozostawiona przez niego księga sądowa pozwalają na szczegółowe prześledzenie podejmowanych przez niego decyzji i określenie zakresu sprawowanej władzy.

DiG
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-718-1911-7

Liczba stron: 221

Format: 165x245mm

Cena detaliczna: 42,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...