Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Wojna na Pacyfiku Faza przewagi japońskiej 7 XII 1941 – 6 VI 1942

Jarosław Jastrzębski

Wojna na Pacyfiku Faza przewagi japońskiej 7 XII 1941 – 6 VI 1942

6.3

(7 ocen) wspólnie z

36,00

 

Wbrew naiwnym oczekiwaniom niektórych polityków oraz politologów upadek muru berlińskiego nie oznaczał ani końca historii, ani nawet końca wojen jako środka prowadzenia polityki. Rozpad Jugosławii, najnowsze wydarzenia wokół Gruzji oraz Ukrainy dowodzą, że konflikty, także na starym kontynencie nie przeszły do historii. Wiele wskazuje na to, że w dającej się przewidzieć przyszłości wciąż będą towarzyszyć ludzkości.
Fakt ten skłania więc do pogłębionych studiów nad dziejami wojen, w tym także konfliktów już odległych, ale stanowiących cenne źródło analiz zarówno dla historyków, jak i politologów. Przypadająca niedawno okrągła setna rocznica wybuchu I wojny światowej oraz 75 lat, które mija od wybuchu II wojny światowej, skłaniają do pogłębionych refleksji nad tymi kataklizmami dziejowymi. Pomimo tysięcy publikacji w wielu językach zainteresowanie tymi konfliktami nie słabnie, a zwiększający się dystans czasowy dzielący nas od obu wydarzeń zwiększa obiektywizm historycznych dociekań.
Refleksja historyczna nie może być zbiorem sztywnych aksjomatów i prawd niepodważalnych. Po raz kolejny przekonuje nas o tym autor niniejszej monografii. Doktor Jarosław Jastrzębski – historyk młodszego pokolenia dziejopisarzy polskich – po raz kolejny przekonuje czytelnika, że II wojna światowa na Dalekim Wschodzie wymaga nowego, świeżego spojrzenia, zwłaszcza – używając bon motu angielskiego znawcy tematu – „z drugiej strony wzgórza”… (z przedmowy Prof. R. Kochnowskiego)




Notka o autorze:

Jarosław Jastrzębski (1975). Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jest autorem ponad 70 publikacji naukowo-badawczych i popularnonaukowych, w tym kilkunastu książek. Z zakresu wojny na Pacyfiku do jego bardziej znaczących prac należą: Midway, Warszawa 2014; Kuantan 10 XII 1941. Anatomia brytyjskiej klęski, Zabrze – Tarnowskie Góry 2014; Okręty podwodne Japońskiej Marynarki Wojennej 7 XII 1941 – 2 IX 1945. Organizacja i potencjał bojowy, Kraków 2014; Rajd Doolittle’a na Tokio 18 IV 1942. Uwarunkowania polityczne i strategiczne operacji, Zabrze – Tarnowskie Góry 2013; Bitwa na Morzu Koralowym 2-8 V 1942 r., Zabrze – Tarnowskie Góry 2012.
Aktywnie działa społecznie, m.in. jest członkiem władz kilku stowarzyszeń naukowych i sportowych.

Inforteditions
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-640-2371-2

Liczba stron: 175

Format: 20.5x14.7

Cena detaliczna: 36,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...