Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Wojna sertoriańska (80-71 przed Chr.)

Tomasz Ładoń

Wojna sertoriańska (80-71 przed Chr.)

39,99

 

"Publikacja ta niewątpliwie wypełnia dotkliwą lukę w polskiej literaturze naukowej na temat tytułowego epizodu w dziejach Republiki Rzymskiej w I stuleciu p. n. e. Wcześniej ową problematyką zajął się u nas tylko Zdzisław Zmigryder-Konopka w artykule, wydanym jeszcze przed II Wojną Światową (Sertorius a Pompeius na tle paktów z Mithrydatesem, „Przegląd Klasyczny” 1938, 4, s. 389-417). Niniejsza monografia, poprzedzona drobniejszymi studiami Autora w kwestii sertoriańskiej, wydanymi w ostatnich latach, napisana została w oparciu o gruntowną znajomość materiału źródłowego oraz istniejącej na ten temat literatury przedmiotu. Autor drobiazgowo referując opisy starożytnych dziejopisów oraz współczesnych historyków, nie stroni przy tym od prezentacji własnych, interesujących i przekonująco uzasadnionych opinii na temat wojny z Sertoriuszem, powodując, iż Jego książka jest i bezsprzecznie będzie ważnym głosem w naukowych dyskusjach nad tym fragmentem dziejów Republiki Rzymskiej. Jestem również głęboko przekonany, że język opracowania oraz potoczystość narracji uczynią książkę Dr Tomasza Ładonia interesującą lekturą każdego miłośnika historii starożytnego Rzymu, a przede wszystkim jego dziejów militarnych.

Prof. zw. dr hab. Wiesław Kaczanowicz"

Napoleon V
Oprawa miękka

Liczba stron: 184

Cena detaliczna: 39,99 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...