Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Wojna szyfrów Amerykańscy łamacze kodów i sekretna wojna ze Związkiem Sowieckim

Stephen Budiansky

Wojna szyfrów Amerykańscy łamacze kodów i sekretna wojna ze Związkiem Sowieckim

7.5

(11 ocen) wspólnie z

58,00

 

Słynna NSA – National Security Agency została powołana do życia w oparciu o programy z czasów drugiej wojny światowej, których celem było złamanie szyfru Enigmy oraz innych niemieckich i japońskich maszyn szyfrujących. W okresie zimnej wojny, najważniejszym przeciwnikiem NSA był Związek Sowiecki. Dostęp do tajnej korespondencji Sowietów stał się zadaniem najwyższej wagi.
W swojej książce „Wojna szyfrów” Stephen Budiansky, ekspert w dziedzinie kryptologii, opowiada niezwykłą historię walki amerykańskich kryptologów z szyframi stosowanymi przez Związek Sowiecki i inne państwa komunistyczne. Opierając się na najnowszych dokumentach, odtwarza historię tajnej wojny, aż do obalenia Muru Berlińskiego, wojny pełnej porażek i sukcesów na drodze do złamania najbardziej skomplikowanych szyfrów dwudziestego wieku. „Wojna szyfrów” pozwala nie tylko zrozumieć historię, ale i współczesność instytucji, której działania budzą dziś tak wiele kontrowersji.
Stephen Budiansky jest wykładowcą i dziennikarzem specjalizującym się w historii wojskowości i kryptologii. Pisuje m.in. dla „New York Times”, „The Washington Post”, „The Wall Street Journal” i „The Economist”. Pracuje również dla „Nature” i magazynu „World War II” oraz najważniejszego akademickiego periodyku, poświęconego historii kryptologii – „Cryptologia”. Autor kilkunastu książek.

Prószyński Media
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-809-7096-0

Liczba stron: 576

Format: 14.4x20.1

Cena detaliczna: 58,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...