Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Wolny świat. Dlaczego kryzys Zachodu jest szansą naszych czasów?

Timothy Garton Ash

Wolny świat. Dlaczego kryzys Zachodu jest szansą naszych czasów?

27,30

 


Jak stworzyć tytułowy „wolny świat”? Autor – ceniony brytyjski pisarz i publicysta, znawca współczesnej problematyki międzynarodowej – zachęca nas do odrzucenia schematycznych podziałów, które pojawiły się lub wyostrzyły po 11 września: Zachód i reszta świata, Europa i Ameryka, Europa proamerykańska i antyamerykańska. Pamiętajmy – pisze Ash – że my, ludzie Zachodu, należymy do tej samej grupy – wolnych, w miarę zamożnych mieszkańców demokratycznych państw, którzy mogą wpływać na otaczającą ich rzeczywistość. Szczególną rolę autor przypisuje Wielkiej Brytanii, która powinna stać się pomostem łączącym Europę i Stany Zjednoczone, ale nie zapomina też o państwach Europy Środkowej, których problemy są mu od dawna bliskie.

Znak
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2005-03-14

ISBN: 83-240-0543-9

Opracowanie graficzne
Przemysław Dębowski

Tytuł oryginalny: Free World. Why a Crisis of the West Reveals the Opportunity of our Time

Liczba stron: 356

Znak

Format: 140 × 205 mm

Cena detaliczna: 39,00 zł

Tłumaczenie: Dominika Chylińska

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...