Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Wołodymyr Zełenski Ukraina we krwi

Gallagher Fenwick

Wołodymyr Zełenski Ukraina we krwi

6.5

(12 ocen) wspólnie z

25,62

 

24 lutego 2022 roku, kiedy Rosja bestialsko zaatakowała Ukrainę, prezydent Wołodymyr Zełenski zaimponował światu swoją odwagą, opanowaniem i oddaniem ojczyźnie. Aktor i komik bez doświadczenia politycznego stał się głową państwa w najtrudniejszym momencie. Bohatersko przeciwstawia się Władimirowi Putinowi, a miliony ludzi śledzą losy Ukrainy w obliczu największej tragedii wojennej w tej części świata od zakończenia II wojny światowej.
Biografia Wołodymyra Zełenskiego sięga czasów jego dzieciństwa, gdy jako mały chłopiec dorastał w żydowskiej rodzinie w górniczym miasteczku Krzywy Róg w południowo-wschodniej Ukrainie. „Wowa” miał być prawnikiem, ale wybrał świat rozrywki i podczas studiów założył z przyjaciółmi trupę artystyczną Kvartal 95. W trakcie jego kariery aktorskiej widzowie pokochali go w roli nauczyciela, który został prezydentem, w serialu „Sługa narodu”. Ale rola, którą musiał odegrać w prawdziwym życiu, okazała się dużo bardziej wymagająca, niż ktokolwiek mógł przypuszczać.
W tle tej opowieści mamy Ukrainę podczas rewolucji na Majdanie, obalenie Janukowycza, aneksję Krymu przez Putina czy wojnę w Donbasie. Od początku swojej kadencji Zełeński mierzył się z korupcją i denucjacją elit, jednak w żaden sposób nie mógł przygotować się na to, co się wydarzy. Biografia pokazuje kulisy jego zwycięstwa, kontrowersje wokół Donalda Trumpa, a także aferę z Pandora Papers. „Ukraina we krwi” to opis wędrówki Wołodymyra Zełeńskiego na szczyt i fascynującej przemiany z komika w kogoś, kto potrafi przemawiać do serc Ukraińców i nie tylko.

Wydawnictwo Kobiece
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-673-3588-1

Tytuł oryginalny: L'Ukraine dans le sang

Liczba stron: 272

Format: 13.5x20.5cm

Cena detaliczna: 44,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...