Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Wprowadzenie do statystyki dla przyrodników

Wprowadzenie do statystyki dla przyrodników

6.6

(10 ocen) wspólnie z

55,91

 

Książka wyjaśnia podstawowe prawa statystyki na przykładach przyrodniczych, w sposób zrozumiały dla biologa, szczególnie ekologa, a także rolnika czy lekarza. Może także ułatwić adeptom leśnictwa, psychologii i socjologii zrozumienie zasad statystyki. Autor założył, że czytelnik słabo zna matematykę i nie lubi jej, ale równocześnie chce wiedzieć, o co w statystyce chodzi, aby jej metod nie stosować błędnie. Jest to ważne szczególnie obecnie, gdy dostępność i prostota stosowania różnych programów komputerowych może łatwo prowadzić do wyboru metod statystycznych nie odpowiadających posiadanemu zbiorowi danych empirycznych i nie pasujących do rozważanego problemu.

Publikacja ta, pomyślana jako podręcznik akademicki dla studentów biologii, może także służyć do samodzielnego studiowania. Z tego względu uzupełniono ją ćwiczeniami, do których wykonania wystarczy prosty kalkulator, a których poprawne rozwiązanie upewnia czytelnika, że zrozumiał dany rozdział. W tym także celu w książce podano rozwiązania ćwiczeń i uzupełniono ją podstawowymi tablicami statystycznymi.

W podręczniku podstawy teorii wyłożono w sposób możliwie najprostszy i opisano najczęściej stosowane metody statystyczne, z podaniem ich możliwości i ograniczeń, tak aby czytelnik zdobył umiejętność dobrania odpowiedniego testu statystycznego do danych, którymi dysponuje, i problemu, który chce rozwiązać. Omówiono też pokrótce podstawy doświadczalnictwa rolniczego. Książka powinna zachęcić czytelnika do studiowania bardziej zaawansowanych podręczników statystyki i studiowanie to ułatwić.

PWN
Wydanie: 1

Data pierwszego wydania:
2014-06-25

ISBN: 978-83-01-17948-9

Liczba stron: 282

Cena detaliczna: 59,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...