Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Wrocław W sercu Dolnego Śląska wersja angielska

Romuald Kaczmarek

Wrocław W sercu Dolnego Śląska wersja angielska

55,67

 

Od VIII wieku na Ostrowiu Tumskim istniał gród, który w wieku X był już obwarowaną fortecą, strzegącą zachodniej rubieży państwa Piastów; około roku 1000 powołano tu biskupstwo. Od XII do XIV wieku Wrocław rozwijał się, dogodnie ulokowany na skrzyżowaniu ważnych dróg handlowych. Słaba Polska straciła Śląsk w 1335 roku na rzecz Czech.
Od roku 1526 Wrocław był ośrodkiem reformacji, za którą opowiedziało się zamożne mieszczaństwo. W XVII wieku prowincja znalazła się pod panowaniem Habsburgów, nastąpiła przymusowa rekatolizacja. Wrocław podlegał cesarskiej opiece i mecenatowi. Pod pruską dominacją od 1753 roku Wrocław stagnował aż do początku XIX wieku, potem korzystne prawo pomogło miastu w odzyskaniu znaczenia. XX wiek rozpoczął się dla miasta pomyślnie – rozwojem nowoczesnego budownictwa: banki, Poczta Rzeszy, ponad 60 domów towarowych i największa konstrukcja żelbetowa w ówczesnym świecie, Hala Stulecia. II wojna światowa dla Wrocławia zakończyła się tragicznie, Festung Breslau bronił się 80 dni przed Armią Czerwoną. Miasto skapitulowało 6 maja 1945 roku i doszczętnie zrujnowane znalazło się w granicach Polski. Odbudowany po alianckich nalotach Wrocław jest dziś miastem uniwersyteckim, z teatrami, filharmonią i operą.

Parma Press
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-777-7128-0

Liczba stron: 160

Format: 22.5x29.7

Cena detaliczna: 79,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...