Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Wsłuchać się w szum wód

Adam Mickiewicz

Wsłuchać się w szum wód

8.2

(5 ocen) wspólnie z

26,52

 

W serii „Poeci do kwadratu” Bernadetta Kuczera – Chachulska przedstawia autorski wybór wierszy Adama Mickiewicza „Wsłuchać się w szum wód”. Wybór poprzedzony jest osobistym esejem na temat życia i twórczości romantycznego wieszcza. Znajdą się w nim wszystkie najpiękniejsze wiersze i ballady Mickiewicza, a także fragmenty poematów, dramatów, czy „Pana Tadeusza”. Każdy wybór wierszy, jak pisze autorka, jest rezultatem wieloletniego obcowa­nia z Poetą, doświadczeń kształtujących się na linii dialogu ja – Poeta. Tak stało się i tutaj. „Jest zatem ten wybór w pewien sposób „dowolny”, ale jeśli zrozumieć naturę „doświadczania” tekstu poetyckiego weryfikowanego przez czas – zupełnie niedowolny.

Jest też tak, że określona liczba wierszy czy zwłaszcza fragmentów dużych dzieł Mickiewicza nie mogła się w książce pojawić ze względu na objętościowy projekt serii, wybrano zatem – przede wszystkim w przypadku obszernych dzieł poety – namiastki (fragmenty), dla skromnej próby „całości”. I odwrotnie, ze względu na tę całość pojawiły się – zwłaszcza w pierwszej części wyboru – wiersze, które w jakiś sposób wypełniają liryczny wizerunek poety, przygotowują do lektury kolejnych cząstek.” Poezja Mickiewicza jest dzisiaj nie tylko chętnie czytana, ale także stanowi punkt odniesienia dla polskiej poezji, także współczesnej. Mickiewicz bowiem jest „bezwzględnym mistrzem słowa, o czym mó­wili między innymi Julian Przyboś (kiedyś) i Czesław Miłosz (nie tak dawno temu). Obaj zresztą podkreślali jednocześnie niezwykły realizm poety.” Mickiewicza się czyta, naśladuje, albo z nim dyskutuje. Każdy ma swojego „ulubionego Mickiewicza”, tak więc przedstawiany wybór wierszy jest tylko jedną z możliwych propozycji, ale niezwykle interesującą.

PIW
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-819-6149-3

Liczba stron: 224

Cena detaliczna: 39,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...