Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Współczesna dokumentacja urzędowa

Współczesna dokumentacja urzędowa

5.0

(1 ocena) wspólnie z

26,00

 

Tom 2. Biblioteki Zarządcy Dokumentacji ma na celu wypełnienie luki w literaturze naukowej w zakresie aktoznawstwa, a szczególnie w zakresie rozpoznawania cech szczególnych dokumentacji i jej systematyki i klasyfikacji. Ta kwestia, mimo podanych wyżej prób, nie została wyczerpująco opracowana i staje się nadal problemem badawczym numer jeden, tym bardziej że w dobie nowych technologii zaczyna przybywać nowych kategorii dokumentacji.

Oddawany do rąk czytelnika tom jest w całości poświęcony problemom typologii i rodzajów współczesnej dokumentacji, przez archiwistów utożsamianych z aktoznawstwem, a przez innych badaczy nazywanych często dokumentologią.

W tomie tym zawarto szczegółową charakterystykę dokumentacji powstającej u współczesnych aktotwórców: sądów powszechnych (Dorota Drzewiecka, „Dokumentacja sądowa"), instytucji ochrony zdrowia (Wiesława Kwiatkowska, „Dokumentacja medyczna"), dokumentacji osobowo-płacowej (Katarzyna Pepłowska, „Dokumentacja osobowo-płacowa") oraz niejawnej (Wanda K. Roman, „Dokumentacja niejawna").

Tekst tomu otwiera ogólne opracowanie dotyczące podziałów dokumentacji - R. Degen, „Dokumentacja i jej podział", kończy zapowiedź zmian w archiwach, wywołanych upowszechnieniem sie e-dokumentu - A. Sobczak, e-archiwalia w Landesarchiv Baden-Württemberg.

Na opracowanie czekają następne kategorie dokumentacji, których studium - według zamierzeń projektodawców serii - znajdzie się w następnych tomach „Biblioteki"4. Powstanie kolejnych prac związanych z aktoznawstwem czy dokumentologią powinno nie tylko uzupełnić luki w obiegu naukowym, ale także zaspokoić potrzeby dydaktyczne rożnych szczebli form edukacji w zakresie rozpoznawania i klasyfikowania współczesnej dokumentacji.

Autorzy tego tomu mają nadzieję, że ich praca przyda się nie tylko badaczom podejmującym podobne tematy, ale że będzie przydatna w codziennej pracy archiwistów i będzie podnosić wiedzę urzędników.

Wydawnictwo Naukowe UMK
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-231-2774-1

Liczba stron: 194

Format: 14.9x21.3

Cena detaliczna: 26,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...