Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Współczesna myśl polityczna Rozważania metodologiczne. Wybrane ideologie i doktryny polityczne

Andrzej Wojtaszak, Wybranowski Dariusz

Współczesna myśl polityczna Rozważania metodologiczne. Wybrane ideologie i doktryny polityczne

49,00

 

Myśl polityczna stanowi jeden z elementów życia politycznego, wpływający na świadomość obywateli i bezsprzecznie, jak podkreślał Edward Olszewski, „obejmuje te przejawy aktywności intelektualnej, które mają bezpośrednie odniesienie do polityki. Obejmuje idee dotyczące człowieka jako istoty politycznej, jego miejsca w systemie politycznym, wyobrażeń odnoszących się do organizacji społeczeństwa, państwa, prawa, roli jednostek, dróg przeobrażeń społeczeństwa, polityki i jej związków z innymi dziedzinami życia społecznego, ekonomicznego, intelektualnego. Rozwiniętą formą myśli politycznej są ideologie i doktryny polityczne” Słowo „ideologia” ma grecką etymologię od dwóch wyrazów: idea – „idea”, „wyobrażenie” oraz logos – „słowo”, „nauka”. Sam termin jest różnie objaśniany i nie posiada jedno[1]znacznej definicji. Tomasz Żyro, powołujący się na Mostafę Rejaiego, zaproponował zwrócenie uwagi na dualizm znaczenia ideologii: 1. Jako pojęcie; 2. Jako doktryna polityczna. Z punktu widzenia nauk o polityce bardziej interesujące jest oczywiście drugie ujęcie.

Prezentowana książka jest efektem wieloletnich prac prowadzonych przez auto[1]rów. Zapoczątkowały je – wspólnego autorstwa – dwa wydania monografii Ideei doktryny polityczne XX wieku. Wybór, cz. I (wyd. I – 2003, wyd. II rozszerzone i zmienione – 2006). Również wspólnie autorzy przygotowali monografię pt. Od liberalizmu klasycznego do współczesnych koncepcji liberalnych. Wybrane problemy (2018). Ważnym elementem studiów nad myślą polityczną był dwutomowy zbiór monografii pod redakcją Andrzeja Wojtaszaka pt. Myśl polityczna w XX i XXI wieku. Wybrane zagadnienia, t. I: Teoria – Historia – Współczesność, t. II: Wokół polskiej myśli politycznej (2015) oraz praca: Współczesne ruchy społeczne w dobie globalizacji (2014) czy współredagowana przez Dariusza Wybranowskiego z innymi autorami monografia zbiorowa: Komunizm i jego oblicza. Wybór problemów (2015).
Ze wstępu

Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-797-2466-6

Liczba stron: 250

Cena detaliczna: 49,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...