Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Wspomnienia Prezydenta Szczecina Pierwszy szczeciński rok 1945

Piotr Zaremba

Wspomnienia Prezydenta Szczecina Pierwszy szczeciński rok 1945

30,31

 

5 lipca 1945 roku to jedna z najważniejszych dat w historii Szczecina. Wtedy podjęto wiążącą decyzję o przynależności miasta do Polski. Wzdłuż jego ulic zawisły plakaty „POLACY! Szczecin jest polski!”. Na pierwszego polskiego prezydenta Szczecina powołano Piotra Zarembę – 35-letniego inżyniera z Poznania.
W Pierwszym szczecińskim roku Piotr Zaremba opisał swoje uczestnictwo w tworzeniu polskiej państwowości na Ziemiach Odzyskanych. Nie było to zadanie proste – szczecińscy Niemcy za wszelką cenę starali się nie dopuścić do przejęcia miasta przez Polaków, część portowa Szczecina znajdowała się pod zarządem Armii Czerwonej, transporty osadników przybywały regularnie i należało im zapewnić mieszkania i wyżywienie w zrujnowanym wojną mieście.

Dopiero dzisiaj można ocenić, jak gigantyczną pracę wykonano w tym okresie. Wznowienie wspomnień Piotra Zaremby wynika z potrzeby przybliżenia działalności pierwszych polskich władz Szczecina. Istotne jest zwłaszcza dziś, kiedy wokół pierwszego prezydenta narosło wiele kontrowersji, których wyjaśnieniu może posłużyć lektura tych wspomnień.

Księży Młyn
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-772-9322-5

Liczba stron: 370

Format: 16.5x23.5cm

Cena detaliczna: 49,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...